Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Promiskuitní primáti mají větší varlata a produkují více spermatu

Šimpanz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanz. | foto: Shutterstock

MADRID Nejvíce promiskuitní primáti produkují také nejvíce spermatu. Například šimpanzi produkují 200krát více semene nežli největší primáti - gorily a 14krát více než orangutani.

Vyplývá to z výsledků výzkumu japonských vědců, jež otiskl odborný časopis American Journal of Primatology. Badatelé vědí již delší dobu, že živočišné druhy, jejichž samci se páří s větším počtem samic, mají také větší varlata. Teď také prokázali, že rovněž produkují více spermatu.

Jedna z teorií vysvětluje větší velikost šimpanzích varlat tím, že u tohoto druhu je obvyklé páření několika samců s jedinou samicí. To zřejmě vede ke zvýšené produkci semene, aby mohli obstát v konkurenci a zajistili si, že bude předána právě jejich DNA.

Vědci sledovali chování šimpanzů, orangutanů a goril

Vědci sledovali sexuální chování šimpanzů, orangutanů a goril v několika zoologických zahradách v Japonsku a Indonésii. U těchto tří druhů primátů badatelé prokázali, že velikost jejich varlat je poměrná k produkci spermatu. Výzkum podporuje teorie, podle nichž produkce spermatu je přímo spojená s bojem o reprodukci a se sexuálním chováním.

Některé předchozí výzkumy předpokládaly, že varlata polygamních druhů jako jsou gorily (u nichž se alfa samec může pářit se všemi samicemi své skupiny) jsou menší, neboť jejich nositelé nemají konkurenci jiných goril.

Naopak šimpanzi mezi sebou musejí soutěžit, aby se spojili s jedinou samicí. Podle badatelů může být právě tato konkurence určujícím faktorem, který by vysvětloval, proč produkují více spermatu a mají větší varlata.

Vědci poukázali i na potíže, s nimiž se museli vyrovnávat při výzkumu; například pro ně bylo velmi těžké měřit u primátů produkci spermatu, konkrétně je shromažďovat, a to i když zkoumané objekty žijí v zoologické zahradě.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!