Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Prstence Saturnu jsou pozůstatky zrodu sluneční soustavy

Nový prstenec Saturnu podle malíře NASA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový prstenec Saturnu podle malíře NASA | foto: ČTK

WASHINGTON Úchvatné prstence planety Saturnu a jeho měsíce jsou pravděpodobně více než čtyři miliardy let staré. Jsou to kosmické pozůstatky zrození sluneční soustavy. K tomuto zjištění dospěli vědci po novém zkoumání údajů získaných sondou Cassini, obíhající kolem Saturnu.

Nové poznatky naznačují, že prstence a měsíce Saturnu vznikly ve stejné době jako ostatní tělesa sluneční soustavy, tedy brzy poté, co se Slunce rozzářilo k životu. Uvedl to server space.com.

Protože se zformovaly jako jiné planety našeho systému z planetární mlhoviny - složené z plynu a prachu - obklopující mladé Slunce, jsou pro astronomy jakousi časovou schránkou.

"Zkoumání Saturnova systému nám pomáhá pochopit chemický a fyzikální vývoj celé naší sluneční soustavy," vysvětluje podle serveru člen týmu sledujícího práci sondy Cassini Gianrico Filacchione z Národního astrofyzikálního ústavu v Římě. "Nyní víme, že k pochopení tohoto vývoje je nutné nejen studovat jeden měsíc nebo prstenec, ale také dát dohromady vazby prolínající se mezi těmito tělesy."

ČTĚTE DÁLE:

Filacchione a jeho kolegové analyzovali data získaná spektrometrem pro vizuální a infračervené mapování (VIMS), který je umístěn na Cassini, s cílem pochopit rozložení vodního ledu a barev napříč Saturnovými prstenci a měsíci. Různé barvy prstenců a měsíců podle vědců dokazují přítomnost organických materiálů neobsahujících vodu, zatímco vodní led je důležitým vodítkem časové osy formování Saturnova systému.

Pozorování pomocí VIMS ukázalo, že v tomto systému je příliš mnoho vodního ledu na to, aby se tam dostal z komet nebo jiným způsobem v relativně nedávné době. To vede odborníky k závěru, že se vodní led musel vytvořit přibližně v době, kdy se formovala sluneční soustava.

Výsledky zkoumání barev a vodního ledu naznačují, že měsíce Saturnu mohly vzniknout z prstenců. "Vědce zajímalo, jestli se z částic prstenců nemohly postupným spojováním vytvořit měsíce - na rozdíl od převládající teorie, která předpokládá, že prstence v podstatě pocházejí z rozbitých měsíců," cituje server Bonnie Burattiovou, členku týmu projektu VIMS, jenž sídlí ve středisku NASA pro výzkum a vývoj proudových motorů v kalifornské Pasadeně. "Zbarvení nám dává docela solidní důkaz, že to může fungovat i opačně."

Sonda Cassini

  • Sonda Cassini byla k Saturnu vypuštěna v roce 1997 a na oběžnou dráhu kolem planety opásané prstenci dorazila o sedm let později.
  • Své základní poslání splnila v roce 2008 a nyní je uprostřed plnění druhého, rozšiřujícího úkolu, který má dokončit v roce 2017.
,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...