Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Račte vstoupit, lákají ke zločinu čipové vstupní karty

Vstupní čipová karta do budovy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vstupní čipová karta do budovy | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pachatelé zneužívají bezmeznou důvěru v bezpečnost vstupních karet, kterými se otevírají dveře s digitálním zámkem.

Fantom kanceláří odcizil z pěti firem notebooky za více než 800 tisíc korun. Při vstupu do většiny budov překonal bez poškození čipové dveře. Tato zpráva prošla začátkem listopadu médii. Poskytuje snad digitální zámek menší záruku proti krádežím, než se všeobecně soudí?

"Máte tady frekvenci 125 kilohertzů," říká s jistotou Jan Zeman, nezávislý bezpečnostní poradce, a v náprsní kapse saka ukazuje krátkou anténu rádia. Připomíná to tak trochu špionážní film.
Jiný odborník, Tomáš Rosa, nedávno na přednášce o počítačové kriminalitě vykládal, jak jednoduše lze v řadě případů (ne vždy) vytvořit kopii vstupní karty a otevřít čipové dveře. Teď mi Zeman ve vestibulu redakční budovy předvádí, jak je to snadné.

Když kolem nás prošel člověk, který si v recepci právě vyzvedl kartu pro návštěvníky, vzal Zeman do ruky krabičku vyplněnou elektronikou a šel těsně za ním. Ve chvíli, kdy osoba přišla k turniketu a přiložením karty ho otevřela, se Zeman dozvěděl, jakým kódem se dostat do budovy. Pak si na stolek ve vstupní hale položil laptop, přenesl zachycený kód a po několika operacích vyrobil během deseti minut kopii karty. "Teď si ji vyzkoušejte," vybídl mě. Turniket se otevřel bez problémů při cestě tam i zpátky.

Možná, že právě takto mohl fantom kanceláří získat přístup do firmy, kde odcizil notebooky. "Nebo si kartu pod záminkou, že jde k někomu na jednání, jednoduše půjčil v recepci a pak si přečetl její kód," říká bezpečnostní poradce.

V praxi se potkává se dvěma typy postojů ke vstupním kartám. Někteří lidé je považují téměř za zázrak poskytující stoprocentní jistotu, že do bytu, domu nebo firemní budovy nikdo nepronikne. Druhou skupinu charakterizuje Zeman jako pesimisty bez důkazů. Ti o čipech mluví jako o špatné technologii a předpokládají, že není možné ji zlepšovat. "Oba názory jsou velmi mylné," zdůrazňuje.

Podrobnosti o rizicích čipových karet najdete dnes v příloze
Věda a výzkum v deníku

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz