8. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Revoluční novinka na VŠ. Chystá se diplom už za roční studium

Absolventka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Absolventka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Není vyloučeno, že během několika let bude možné získat kromě bakalářského, magisterského nebo doktorského diplomu ještě jeden certifikát o vysokoškolské kvalifikaci, a to třeba už rok nebo dva roky po maturitě. Věcný záměr nového vysokoškolského zákona, který by měl platit podle předpokladů od začátku roku 2013, totiž počítá také s tak zvanými krátkými cykly.

"Ukazuje se, že je má nebo chce zavést skoro každá země v Evropě," říká ředitel odboru vysokého školství ministerstva školství Jiří Nantl a vysvětluje, že jde o jedno- až dvouleté formy vysokoškolského vzdělávání volně propojené s bakalářským studiem. Podle jeho slov je v situaci, kdy do bakalářského studia odchází už víc než polovina populačního ročníku, takový krok logický už proto, aby se udržela akademická úroveň bakalářských studií.

Něco podobného dnes nabízejí vyšší odborné školy, které jsou ale více propojeny s praxí, a pokud jde o prostupnost do vysokoškolského vzdělávání, ukázaly se být víceméně slepou uličkou.

České ministerstvo školství, které bude návrh nového vysokoškolského zákona předkládat, počítá s tím, že by do roku 2020 mohlo být mezi absolventy vysokých škol kolem deseti procent lidí s krátkým cyklem.

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.