22. listopadu 2014 6:28 Lidovky.cz > Relax > Věda

Roskosmos popřel brzkou stavbu vlastní orbitální stanice

Kosmonautika je jednou z priorit prezidenta Putina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kosmonautika je jednou z priorit prezidenta Putina | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruská vesmírná agentura Roskosmos popřela zprávy některých ruských sdělovacích prostředků, že v letech 2017 až 2019 by se na oběžné dráze měly objevit základy nové ruské orbitální stanice.

Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného představitele Roskosmosu, podle něhož realizace takového projektu není v současné době možná. „Informace o plánech postavit a vynést na oběžnou dráhu v letech 2017-2019 prvky nové ruské orbitální stanice neodpovídá skutečnosti.

V návrhu (ruského vesmírného) programu taková stanice není. To prostě není realizovatelné, ani technicky, ani finančně,“ uvedl zdroj agentury. List Kommersant napsal, že Roskosmos společně s vědeckými organizacemi rozpracovává návrh rozvoje pilotované kosmonautiky na období do roku 2050 a že tento dokument zahrnuje vynesení vlastní stanice na oběžnou dráhu. Stát by se tak prý mělo v letech 2017 až 2019.

PSALI JSME:

Zdroj Interfaxu z vesmírné agentury ale vysvětlil, že to, co má být podle Kommersantu v uvedeném období do vesmíru vyneseno, jsou součásti ruské části stávající Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Připomněl, že vedoucí činitelé Roskosmosu opakovaně dali najevo, že agentura má zájem o prodloužení využití ISS přinejmenším do roku 2020.

Poukázal přitom na to, že zdroje vyčleněné na plnění závazků ruské strany v rámci tohoto programu jdou ze státního rozpočtu. Postavení nové, vlastní stanice by vyžadovalo mnohem větší prostředky a „jejich vyčlenění v současné napjaté finanční situaci je málo pravděpodobné“.

V této souvislosti citovaný představitel také připomněl problémy provázející víceúčelový laboratorní modul Nauka (Věda), který měl být připojen k ruské části ISS už v roce 2007. „Ale stále je na Zemi. Ani v roce 2014 nebyl vypuštěn. Nové datum je první čtvrtletí 2017,“ konstatoval.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!