Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Šance na přijetí jsou letos největší. Do vysokoškolského věku se dostávají nejslabší populační ročníky

Studenti - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

Praha Čas na podání přihlášek na vysoké školy se krátí. Významný počet těch veřejných uzavírá jejich příjem už koncem února či v březnu. Přesné termíny je ovšem dobré si ověřit na webových stránkách jednotlivých škol, kde lze najít i podrobnosti o přijímacím řízení.

Co na stránkách škol nenajdete, je celková prognóza. Ta je pro uchazeče mimořádně příznivá. Zatímco totiž mladých lidí ve vysokoškolském věku ubývá – letos se na vysoké školy chystá zřejmě početně nejslabší ročník –, nabídka vzdělávacích míst prakticky neklesá. Přitom ještě donedávna dokonce výrazně rostla.

Na začátku tisíciletí bylo na vysokých školách zapsáno (poprvé) kolem 45 tisíc lidí, v posledních letech to bývá skoro 54 tisíc. Přitom před těmi sedmnácti lety jsme tu měli kolem 130 tisíc dvacetiletých (tedy těch, kdo se o přijetí na vysoké školy ucházejí převážně), v posledních letech je jich jen kolem 90 tisíc.

Občas se ve veřejném prostoru ozývá, že máme vysokých škol moc. To ale pramení tak trochu z nedorozumění. Ano, přibylo vysokých škol soukromých. Je jich už 38, což je o deset víc než těch veřejných (plus dvou definičně státních). Jenže počet není tak úplně vypovídající. Jde také o velikost. A pořád platí, že na soukromých vysokých školách se vzdělává jen deset až dvanáct procent všech vysokoškoláků. Dostat se na ně bývá ovšem zpravidla snazší a hlavně přihlášky se přijímají obyčejně ještě v létě.

Kde lze čekat největší nápor? Bezpochyby to bude opět na tradičních veřejných vysokých školách, jako je Univerzita Karlova nebo Masarykova univerzita – a tam pak především na právnických, lékařských, filozofických fakultách. I tam se ale šance s časem zvyšují. Třeba v roce 2011 se hlásily na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy téměř čtyři tisíce uchazečů a ještě v roce 2015 přes 3200, loni už to bylo jen 2865. Přitom počet přijímaných se pohybuje stále kolem šesti stovek.

Žebříčky vysokých škol podle počtu zájemců o studium

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.