Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Slavné svitky nejsou z Kumránu

Archeologické nálezy zpochybňují původ proslulých svitků od Mrtvého moře. Podle posledních výzkumů totiž osídlení považované za místo vzniku rukopisů totiž nebylo klášter, ale hrnčířská manufaktura.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Martin

21. 8. 2006 10:29
Codex Leningradensis

Codex Leningradensis z roku 1054 ??????? :-/

0 0
možnosti

PazdeR

21. 8. 2006 12:26
Re: Codex Leningradensis

Staci tohle heslo zadat do Googlu a odpoved je na svete;)

0 0
možnosti

nicknamed

20. 8. 2006 0:23
nag hamadi

pro zajemce o dalsi nalez:

http://www.gnosis.org/naghamm/nhl.html

0 0
možnosti

michal

18. 8. 2006 17:48
orient není místo černobílé, osobně mám za to, že qumrán byla koželužna, smrdělo to

tam i lidskou močí, která se snad používala...právě dobré místo pro odsouvané esejce...ale i dnes je každá vesnice originální, s celým spektrem orientálníách činností střídaných podle potřeby podle počasí..většina nám jich chybí, současná archeologie nemá prachy jako třeba kriminalistika...používá jen zlomek současných možností a tak je celekm dobře, že se kope jen minimálně

nějaká souvvislot tu je, kontestující chrámové vyloučené kněžstvo spolu s okrajovými venkovany /lidmi země/ to je jako charta 77...potom mohly být jerusalémské knihovny snadno evakuovány tam, kde to někdo už znal, kde popř. měl pomoc...kam na ně šlo lépe dosáhnout z území, o kterých se očekávalo, že budou držena déle

existuje i experimentální archeologie, stačí se ponořit do toho starověkého svět, převzít maximum ao jídla až po myšlení, a krajina začne mluvit...lze vycítit staré cesty i strategické i vzdělanecké

0 0
možnosti

Daniela

18. 8. 2006 16:55
V Kumránu...

tedy svitky tahali v potu tváře lán světa, aby je ušmudlané a zmačkané s úlevou konečně zastrčili do hliněných transportních nádob z tamní velké specializované hrnčírny, a pak výhodně prodali jako starožitnost.

0 0
možnosti

Daniela

19. 8. 2006 17:31
"Většina svitků

byla uchovávána v hliněných nádobách a ty podle Jiccaka Magena z kumránských dílen skutečně pocházejí"

Jsou to specializované nádoby na svitky, anebo jde o běžnou keramiku? Pokud ano, právě tato skutečnost by potvrdila, že svitky pocházejí z bezprostřední blízkosti. Kdyby šlo o knihovnu, byly by z různých míst, tedy různých typů.

Ti, kdo ony svitky uložili, konali uvážlivě. Hodili z hořící lodi láhev s poštou do moře času. Na takovém místě, kde bude zákonitě nalezena, až přijde mír. Oni to místo dobře znali.

Byli z blízkého okolí. Pokud se tehdy plavili po Mrtvém moři, mohli být i z jeho pobřeží.

0 0
možnosti

Danyjela

18. 8. 2006 16:25
1

0 0
možnosti

Pavel

18. 8. 2006 16:22
Kachna

Článek neříká nic jiného, než že je nepravděpodobné, že esénská kumránská skupina bydlela v jeskyních, kde byly - samozřejmě v keramických nádobách - uloženy svitky. To ale snad ani nikdo vážně netvrdil, že by kumránská komunita bydlela v těch jeskyních. Ta komunita byla oddělená, takže je pravděpodobné, že sami nejen měli své písaře a hrnčíře, ale  třeba i tkali látky, měli zemědělství atd. atp.

Když vezmeme v potaz, že některé spisy obsahují zásady a spisy přímo kumránské komunity (5Q11; 4Q255-264); nejen biblické texty, ale i typické esénské komentáře atd. atp. - je zřetelné, že nadpis článku je úsměvný.

0 0
možnosti