18. října 2010 18:21 Lidovky.cz > Relax > Věda

Snímek semena získal Čechovi umístění ve světové soutěži

semeno strelitzie královské, zvětšeno 10x | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy semeno strelitzie královské, zvětšeno 10x | foto: Viktor Sýkora

Srdce moskyta, hlava rybky zebřičky, detail vosího hnízda a další záběry z mikrosvěta se představily na 36. ročníku celosvětové soutěže Nikon Small World. V konkurenci více než dvou tisíc mikrofotografií se letos umístil na pátém místě český autor Viktor Sýkora.

Vítězem soutěže se stal Jonas King z Nashwillu, který zaslal snímek stokrát zvětšeného srdce moskyta. Moskyti jak známo přenášejí malárii, na kterou ročně zemřou miliony lidí.

"Snímek komářího srdce ve umožní porozumět, jak se v těle moskyta přesunují bílkoviny, hormony a také prvoci vyvolávající malárii," řekl vědec z Vanderbilt University.

Páté místo v soutěži získal Viktor Sýkora z 1. lékařské fakulty UK. Zaujal porotu snímkem desetkrát zvětšeného semena strelitzie královské (Strelitzia reginae). Do Evropy byla tato květina dovezena okolo roku 1770 pro botanickou zahradu anglického krále Jiřího III. V současnosti je velmi rozšířenou květinou k řezu.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.