Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Solné jezero na Marsu. Podle italských vědců v něm může být život

Vítr je jednou z nejmocnějších sil na Marsu, která určuje klima i tvář planety.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítr je jednou z nejmocnějších sil na Marsu, která určuje klima i tvář planety.... | foto: NASA

PRAHA Hluboko v půdě Marsu se nachází velké solné jezero, kde může existovat život. V článku zveřejněném v časopisu Science to tvrdí skupina italských vědců, kteří své zjištění opírají o analýzu dat sondy Mars Express získaných během tří let.

O výskytu vody na povrchu či pod jeho povrchem existuje celá řada přímých i nepřímých důkazů. Nyní však podle CNN  italští vědci nashromáždili důkazy díky radaru zvaný MARSIS, který dlouhodobě sbíral snímky o existenci vody.

Snímky ukazovaly rozsáhlá říční koryta nebo hluboké kanály. Sondy Mars Pathfinder, Mars Global Surveyor, Mars Express či dvě povrchová vozítka Mars Exploration Rover ukázaly na snímcích solné jezero na Marsu. Analýza probíhala od května roku 2012 do prosince 2015.

S přelomovým zjištěním přišli italští vědci, kteří svou studii publikovali ve středu v časopisu Science. „Pokud jsou výzkumné závěry správné, je to poprvé, kdy jsme nalezli důkaz o přítomnosti velkého vodního rezervoáru na Marsu, řekl geofyzik Texaské univerzity Cessie Stuurman. Další z řad výzkumníků, Scott Hubbard označil zjištění za fascinující.

Studie italských vědců neuvádí, zda se jedná o podzemní nádrž nebo o vrstvu kalu. Podle šéfa vědeckého týmu Roberta Oroseie však není jiné vysvětlení, než že se jedná o vodu. Podle CNN je solné jezero široké přibližně dvacet kilometrů a leží pod kilometr a půl silnou vrstvou ledu poblíž jižního pólu Marsu.

Tento obrázek ukazuje bloky jasné, vrstvené horniny zakořeněné v tmavším...
Vzdušný prachový vír se zmítá na povrchu Marsu a vrhá na něj hadí siluetu.

Mars je velmi chladná planeta, ale voda se tam možná udržuje v tekutém stavu díky rozpuštěné soli. Podle vědců takové prostředí není příliš příznivé životu v té podobě, jaká je známá na Zemi. Existují ale mikrobi, kteří jsou schopní se na slané prostředí adaptovat. „Myslím, že je to první kandidát na místo, kde je život schopen vydržet,“ komentoval nález jezera Orosei.

Planetární sonda Mars Express už v lednu 2004 potvrdila přítomnost vody na povrchu Marsu. Na jižním pólu identifikovala výpary molekul vody z ledu, a získala tak vůbec první přímé doklady o jeho existenci na rudé planetě.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....