Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Španělští vědci údajně jako první naklonovali býka pro zápasy

Věda

  17:45
MADRID - Máme klon býka, jakého potkávají matadoři v aréně, hlásí španělští vědci. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na španělského odborníka na veterinární genetiku Vicenta Torrenta.

Naklonovaný býček foto: ČTK

Španělští vědci jako první v Evropě a pravděpodobně i na světě naklonovali druh býka, který byl vyšlechtěn pro zápasy v aréně. Španělský odborník na veterinární genetiku Vicente Torrent dnes černého býčka, který se narodil v úterý, světu představil.

Klon váží téměř 25 kilogramů a dostal jméno Got, což v katalánštině znamená sklenice (ve španělštině vaso), po svém otci, plemenném býkovi Vasitovi.

Vasito naopak ve španělštině znamená sklenička, ale jeho nositel se příchodu své kopie na svět nedočkal; uhynul už v březnu.

Jeho faktickou matkou je jatečná kráva. Náhradní matku představuje dojnice fríského plemene.

V nejbližší době, možná i hodinách, se na stejném statku v Melgar de Yuso (na jihovýchodě Španělska) očekává příchod na svět dalšího klonu, jenž je bratrem Gota po otci. Jeho matkou je rovněž fríská kráva. Třetí klon by měl přijít na svět v srpnu, ale jeho matka patří k plemeni speciálně vyšlechtěnému pro býčí zápasy.

Sedmnáctičlenný tým španělských vědců doufá, že Got bude projevovat stejnou divokost jako jeho genetický předchůdce Vasito. Na projektu pracovali tři roky a podařilo se jim předstihnout několik podniků ve Spojených státech.

Výzkumný projekt vznikl původně s cílem zabránit vyhynutí ohrožených druhů.

Nejprve se tým pokoušel naklonovat rysa iberského, ale bez úspěchu. Posléze se badatelé rozhodli pro býka plemene vyšlechtěného pro koridu, jelikož pro ně bylo mnohem jednoduší získat vzorky.

Vědci ve světě už vytvořili klony mnoha zvířat, nejprve ovce Dolly v roce 1996 a pak dalších.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...