Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Spor o vedení oddělení: vědci z IKEM se obviňují z plagiátorství

krysa - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy krysa - ilustrační | foto: Reprofoto

PRAHA Dva mladí vědci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) předložili dnes novinářům výzkumné protokoly jako důkaz, že jsou autory práce o transplantaci střeva u potkanů. Jiří Froněk, který na stejné téma obhájil dizertaci, prý jejich práci opsal, z 30 stran výsledků jsou jeho tři.

Froněk nařčení z plagiátorství odmítl, bude se bránit u soudu. Také mladí vědci jsou připraveni se soudit, hlavně se ale chtějí obhájit před vědeckou komunitou. Ministerstvo zdravotnictví do sporu zasahovat nehodlá.

Spor o pravost obou prací vypukl v souvislosti s konkurzem na šéfa transplantační chirurgie IKEM. O místo se ucházel dosavadní přednosta profesor Miloš Adamec, do jehož týmu patří Ivan Matia a Peter Baláž - dva mladí vědci ze Slovenska, a Froněk, který se vrátil do ČR po několikaletém působení v Británii.

Ředitel IKEM Jan Malý řekl, že rozhodnutí o vítězi konkurzu odložil, až dostane vyjádření olomoucké lékařské fakulty, kde Froněk práci obhájil.

Originalitu obou prací má prověřit také Česká lékařská komora. Malý rozhodne o vítězi, až dostane její stanovisko. Podle obou mladých vědců by se měly k oběma pracím vyjádřit i vědecká rada ministerstva zdravotnictví a vědecké rady lékařských fakult. Jsou připraveni obhajovat své autorství třeba i před vědeckými radami v Oxfordu či Cambridgi.

Okopírované grafy

Ivan Matia a Peter Baláž dnes na tiskové konferenci uvedli, že již předali doklady o svém autorství právníkům. Podle nich se Froněk dopustil podvodu.

Fyzicky prý nebyl přítomen experimentu, dostal jen k nahlédnutí výsledky, které si zkopíroval a použil je. Pod práci se pak podepsal a jen jim poděkoval za spolupráci. Prý přitom použil i snímky a grafy, které vytvořili oni, mají originály snímků.

"Spolupráci s kolegy ze Slovenska jsem nikdy nepopíral. Snadno se dá dokázat, že s výzkumem na potkanech jsem začal právě já," uvedl Froněk pro sobotní Právo. Matia a Baláž upřesnili, že experiment na potkanech dělali v letech 1998 až 2002 v Košicích.

Pochybnosti kolem konkurzu

Froněk již dříve Radiožurnálu řekl, že si téma dizertační práce zapsal v Praze v roce 1999 a obhájil ji v Olomouci v roce 2004. Baláž si podle něj téma výzkumu zapsal až v roce 2001 a práci obhájil v roce 2005 v Košicích.

Kolem konkurzu vyvstaly i pochybnosti, zda je vůbec platný. Ředitel IKEM podle prezidenta ČLK Milana Kubka nevyzval komoru, aby vyslala do konkurzní komise svého zástupce. Podle Malého tam ale její zástupce byl.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 38 000 - 47 000 Kč