Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Stačí dvě jednotky ozáření a riziko smrti stoupne na 50 procent

Japonská elektrárna Fukušima 1, snímek z 14. března | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská elektrárna Fukušima 1, snímek z 14. března | foto: ČTK

PRAHA Radioaktivní ozáření, kterému jsou v těchto dnech vystaveni lidé v okolí japonské jaderné elektrárny poškozené zemětřesením, se zpravidla vyjadřuje v "mili" jednotkách. Dosáhne-li vyšších hodnot, usmrcuje.

Stačí dvě jednotky a riziko, že člověk zemře, rázem dosahuje padesáti procent. Řeč je o radioaktivním ozáření, které se měří v jednotkách zvaných sievert. Například přístroje v jaderné elektrárně Fukušima naměřily mimo budovu reaktoru mezi druhým a třetím blokem zvýšenou dávku radiace 30 mSv/h.

K TÉMATU

Ovšem přímo u třetího bloku ukazovaly měřicí aparatury 400 mSv/h a u čtvrtého bloku 100 mSv/h. Co přesně tato čísla znamenají? Ozáření se vyjadřuje tzv. efektivní dávkou vyjádřenou sieverty, zkráceně Sv. Často se v praxi používají menší násobky této jednotky mSv (milisievert - jedna tisícina sievertu) nebo mikroSv (mikrosievert -jedna miliontina sievertu).

I rentgen ozařuje
Pro představu, jak velkou dávku představuje jeden milisievert, lze uvést následující příklad. Průměrná dávka z přírodních zdrojů - zemské kůry a kosmu pozadí - je 2,2 mSv za rok. Pokud absolvujete jednoduché rentgenové vyšetření, můžete obdržet dávku od 0,5-10 mSv. U složitějších vyšetření to může být i více desítek mSv.

V úterý ráno naměřili v Tokiu radiaci 0,809 mikroSv za hodinu. Podle japonských médií jde o 20násobně vyšší hodnotu než byla ta pondělní. Při 0,5 až 1 Sv hrozí mírná nemoc z ozáření, zvyšuje se riziko infekce, protože jsou narušeny imunitní buňky, muži mohou být na přechodnou dobu sterilní.

Účinky radiace na člověka.

Dávka od jednoho do dvou Sv je považována za lehkou otravu ozářením, do měsíce umírá deset procent postižených osob. Typickým příznakem je mírná až střední nevolnost, občasné zvracení, které přichází tři až šest hodin po ozáření a končí do jednoho dne. Poté následuje 10-14denní latentní fáze, po které se objeví vyčerpanost. Imunitní systém je utlumený; nemoci se léčí pomaleji a riziko infekce je zvýšené.

Nekontrolovatelné krvácení
Při dávce od dvou do čtyř Sv umírá do měsíce asi polovina osob. Nastává nekontrolovatelné krvácení z úst, kůže a ledvin. Když se úroveň ozáření pohybuje okolo osmi Sv, téměř většina lidí zemře už po dvou týdnech. Kostní dřeň, ve které vznikají důležité složky krve, je skoro kompletně zničená. Přežití člověka závisí na úspěšnosti její transplantace.

Krvácení z úst, kůže a ledvin nastává 15 až 30 minut po ozáření a končí do dvou dní; mezitím je pěti- až desetidenní fáze, po které postižený umírá na infekci nebo vnitřní krvácení. Dávka 10 až 50 Sv vyvolá akutní otravu ozářením, všichni zemřou do sedmi dnů po ozáření. Krvácení nastává po pěti až 30 minutách. Po silné vyčerpanosti a okamžité nevolnosti nastává perioda několika dní relativního klidu, nazývaná latentní fáze. Poté nastává smrt. Dávku nad 80 Sv nepřežije člověk ani pár sekund.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!