Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nezmění se, říká rektor ke kolejím na Strahově, které jsou horší než cely na Pankráci

Kolejní chodba na Strahově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolejní chodba na Strahově. | foto: SÚZ ČVUTReprofoto

PRAHA Společné sprchy na chodbách, staré matrace, zima a nedostatek místa. I s takovými podmínkami musí bojovat studenti na Strahově. A v dohledné době se na tom nic nezmění. Ministerstvo školství na ubytování vysokoškoláků nepřispívá. A univerzity na to nemají prostředky.

Strahovské koleje obývají nejčastěji studenti ČVUT (České vysoké učení technické), které se snaží jejich bydlení zvelebit. Finanční prostředky však stačí pouze na základní údržbu.

Věznice Pankrác versus koleje Strahov

Na internetu koluje koláž, která srovnává ubytování vězňů v nově zrekonstruované vazební věznice Pankrác a interiér strahovských kolejí. Obrázek zvedl diskusi o tom, jaké podmínky by měli být vězni, a zároveň poukázal na primitivní ubytování vysokoškoláků. (Celý článek si přečtěte ZDE)

Koleje na Strahově versus cely ve věznici Pankrác.

Koleje na Strahově versus cely ve věznici Pankrác.

"Je velmi těžké srovnávat nesrovnatelné (v podstatě státem dotované, zbrusu nové pankrácké vazební cely) a nedotované strahovské ubytování, původně budované jako spartakiádní šatny. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zásadně odmítá uvolňovat peníze na rekonstrukce ubytovacích kapacit," uvedl Jaromír Příhoda, ředitel Správy účelových zařízení ČVUT.

Podle Příhody je zásadním problémem právě nešťastný způsob financování. Dotaci na ubytování dostávají studenti již šest let přímo do ruky individuálně, proto škola musí hledat zdroje financování na opravy a rekonstrukce z vlastních zdrojů. Rozvoj Strahova byl také dlouho blokován s ohledem na spory s pražským magistrátem o vlastnictví strahovských pozemků a některými nedořešenými restitučními nároky.

Fakt, že do oprav kolejí peníze z ministerstva školství neplynou, potvrzuje i Bohumila Potočná z tiskového odboru MŠMT. "V současné době je financování Českého vysokého učení technického v Praze realizováno na základě dokumentace programu Rozvoj a obnova materiálně technické základny veřejných vysokých škol, která byla schválena v roce 2011.

ČTĚTE TAKÉ:

Rekonstrukce a modernizace kolejí a menz se v rámci uvedené dokumentace programu nepředpokládá. Výjimkou může být konkrétní havarijní situace, kterou je nutno aktuálně řešit," doplnila Potočná.

Rektor ČVUT Václav Havlíček si nedostačujícího studentského bydlení na Strahově všímá, ale mnoho prý dělat nemůže. "Koleje se vybydlují. Já jsem tam bydlel jako první obyvatel a mohu říct, že za těch padesát let se tam toho moc nezměnilo. Na dnešní dobu je to nedostačující bydlení, ale nedá se s tím moc dělat," míní rektor. Stěžuje si také, že ministerstvo školství blokuje i podporu z privátní sféry.

ČTĚTE TAKÉ

Zanedlouho by se však i Strahov mohl dočkat nového lesku. Je připravena velká rekonstrukce v rámci Operačního programu životního prostředí. Zatím je zrekonstruovaný pouze jeden blok, kde jsou buňky. Přestavba interiéru ostatních bloků, které měly původně sloužit jako šatny pro sportovce, není zatím naplánována.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Pronájem restaurace v Moravskoslezském Kočově
Pronájem restaurace v Moravskoslezském Kočově

Moravskoslezský Kočov - Moravský Kočov, okres Bruntál
12 000 Kč/měsíc