6. března 2012 8:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Tak tu reformu vysokých škol nedělejme

Protestní pochod studentů proti vládní reformě vysokého školství  v Hradci Králové.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestní pochod studentů proti vládní reformě vysokého školství v Hradci Králové. | foto: ČTK

Myslím, že je třeba říci to jasně: studenti vyšli do ulic z podnětu svých učitelů. Když se jich zeptáte, proti čemu protestují, nevědí, nebo opakují jen to, co někde slyšeli. Jejich učitelé tvrdí, že reformu vysokého školství považují za nezbytnou, avšak jinou, než navrhuje ministerstvo školství.

Na dotaz jakou, pak téměř bez výjimky mluví jen o tom, že vysoké školy potřebují víc peněz (samozřejmě ze státního rozpočtu) a že by měly mít tyto peníze garantované aspoň několik let dopředu. Víc z nich nedostanete.

Přesto, zdá se, jim veřejnost fandí. Co od univerzit pochází, dobré je, domnívá se. Zatímco, co od politiků přišlo, peklem zapáchá.

ČTĚTE TAKÉ:

Navrhuji tedy žádnou reformu nedělat, dát vysokým školám jen tolik, kolik můžeme a nechat je být. Anebo říct dobře, na veřejné vysoké školy půjde jen patnáct procent populace jako za totality (ne skoro padesát jako v současnosti).

Ostatní ať prominou. Když budou chtít, mohou jít na některou soukromou školu a platit tržní školné. Soukromé školy totiž od státu nedostávají nic.

Nezapomeňte, v úterních Lidových novinách najdete přílohu Akademie.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz