Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tak tu reformu vysokých škol nedělejme

Protestní pochod studentů proti vládní reformě vysokého školství  v Hradci Králové.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestní pochod studentů proti vládní reformě vysokého školství v Hradci Králové. | foto: ČTK

Myslím, že je třeba říci to jasně: studenti vyšli do ulic z podnětu svých učitelů. Když se jich zeptáte, proti čemu protestují, nevědí, nebo opakují jen to, co někde slyšeli. Jejich učitelé tvrdí, že reformu vysokého školství považují za nezbytnou, avšak jinou, než navrhuje ministerstvo školství.

Na dotaz jakou, pak téměř bez výjimky mluví jen o tom, že vysoké školy potřebují víc peněz (samozřejmě ze státního rozpočtu) a že by měly mít tyto peníze garantované aspoň několik let dopředu. Víc z nich nedostanete.

Přesto, zdá se, jim veřejnost fandí. Co od univerzit pochází, dobré je, domnívá se. Zatímco, co od politiků přišlo, peklem zapáchá.

ČTĚTE TAKÉ:

Navrhuji tedy žádnou reformu nedělat, dát vysokým školám jen tolik, kolik můžeme a nechat je být. Anebo říct dobře, na veřejné vysoké školy půjde jen patnáct procent populace jako za totality (ne skoro padesát jako v současnosti).

Ostatní ať prominou. Když budou chtít, mohou jít na některou soukromou školu a platit tržní školné. Soukromé školy totiž od státu nedostávají nic.

Nezapomeňte, v úterních Lidových novinách najdete přílohu Akademie.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?