Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tlak na bezpečnost. Rodiče chtějí ve školách kamery a čipy

Vyučování ve škole (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyučování ve škole (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

Kamery se staly standardem, bez čipu už se mnozí žáci do školní budovy nedostanou, a někde musí dokonce ráno co ráno procházet přes turnikety. Školy se snaží zajistit dětem i zaměstnancům bezpečné prostředí. Pomáhá jim v tom ministerstvo školství i obce, které po loňském útoku ve Žďáru nad Sázavou zvýšily dotace na bezpečnostní techniku.

Má to ale i své nevýhody. Vstup do školy leckde připomíná vchod do vězení. Při každodenním zdolávání pečlivě střežených vchodových dveří se pocit svobody, volnosti a vřelosti snadno vytratí.

„Zakládáme si na tom, že jsme přívětivá škola otevřená rodičům, kteří se mohou kdykoli přijít podívat, jak probíhá výuka. Na určitá bezpečnostní opatření jsme už ale museli přistoupit. Pokud dnes chtějí rodiče do budovy, musí na nás zazvonit a ohlásit se. Zavedli jsme i kamery, ty už jsou ostatně standardem na všech pražských školách,“ říká ředitelka Základní školy Slovenská v Praze 2 Hana Žampová, u níž si lépe střežený vchod vyžádali rodiče.

V nadcházejících dnech uplyne rok od tragické události ve Žďáru nad Sázavou. Psychicky nemocná žena tehdy zabila jednoho ze studentů střední obchodní školy. Mimo to do českých médií pronikají zprávy o tragických událostech na amerických školách. Ta poslední se odehrála minulý týden ve městě Roseburg v americkém státě Oregon. Čtyřmi zbraněmi vybavený útočník postřílel na tamní škole devět lidí. „Když takové věci slyšíte, bojíte se. A chcete, aby škola vašeho dítěte byla chráněná co nejlépe,“ říká matka tří dětí Kateřina Vránová.

Oslovení ředitelé potvrzují, že tlak na bezpečnost ve školách je čím dál větší. Zavedení kamer a čipů rodiče požadují. A školy jim vycházejí vstříc. Sehnat finance na technické zabezpečení je jednodušší než financovat rekonstrukci školní jídelny či hřiště. Po žďárském útoku vyčlenilo ministerstvo školství deset milionů na technické zabezpečení škol. Kromě toho mohou jejich ředitelé získat finance na kamery a vstupní čipy od obcí.

Podle zprávy České školní inspekce zveřejněné na konci minulého roku má volně přístupný vchod do budovy pouze jedno procento základních a necelá tři procenta středních škol. Vzhledem k tlaku ministerstva i obcí na zvýšení bezpečnosti v posledním roce lze předpokládat, že nedobytných škol od vydání zprávy České školní inspekce ještě přibylo.

  • Pomáhají kamery zabránit šikaně, nebo spíš narušují soukromí dětí?
  • Proč má kamery nebo čipy většina škol?
  • A je to v souladu se zákonem?

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!