15. září 2015 14:28 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zažité stereotypy: Učí se ve škole lépe kluci, nebo holky?

Škola (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Sedmiletá Anička miluje matematiku, a kdyby mohla, zrušila by hodiny pro ni nudného psaní a nahradila je časem, kdy se pracuje s čísly. Přesto se dřív nebo později dozví, že matematika pro holky moc není, protože její složitost stejně nepochopí, a tak nejspíš ztratí chuť se tento předmět učit.

Je to zvláštní paradox českého školství. Dívky mají lepší známky z matematiky, a to nejen na prvním stupni základní školy, ale dokonce i na druhém. Také se častěji hlásí na gymnázia, kde dosahují lepších výsledků, ale přesto jsou považovány za ty, kdo na technické předměty takzvaně nemají buňky.

Právě školní prostředí, v čele s přístupem vyučujících, mohou u dětí posílit zájem o nějaký obor nebo je od něj zcela odradit. To se týká nejen matematiky, ale i dalších předmětů. „Vztah k matematice, stejně jako k jiným předmětům, nelze vykládat přes biologické či genetické vlastnosti. Jestli má na mozek něco zásadní vliv, tak je to socializace a způsob výchovy a vzdělávání, které se u dívek a chlapců patrně liší,“ popisuje Michaela Svatošová, projektová manažerka organizace Gender Studies, která se věnuje problematice rovných příležitostí. Podle ní studie ukazují, že dívky mají sice o něco lepší výsledky než chlapci, a to i v matematice, avšak jejich dobré známky jsou hodnoceny jinak než u chlapců.

Proč škola holky diskriminuje? A proč mají přesto lepší známky? Výsledky testů PISA - komu jde matematika lépe? A kdo se uplatní v technických oborech?


LUDMILA HAMPLOVÁ

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.