Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První cigareta ve dvanácti. S kouřením a pitím začínají děti stále dříve

Zdraví

  11:14
Alkohol a tabák patří v dětské populaci k nejčastějším návykovým látkám. „S pravidelným kouřením a pitím začínají děti podstatně dříve než v předchozích letech,“ uvádí profesor Michal Miovský, přednosta kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Kouření dětí - ilustrační foto.

Kouření dětí - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Asi třetina středoškoláků je už podle jeho slov závislá na nikotinu. Přibližně stejný počet středoškolských studentů má opakovanou zkušenost i s marihuanou. Přesto jen málokterá rodina včas připustí, že jejich dítě má regulérní problém a potřebuje specializovanou pomoc.

V současné době si přitom většina českých dětí svou první cigaretu zapálí ve dvanácti letech. Tedy v situaci, kdy mozek ještě není zralý, a závislost proto vznikne snáz a bude silnější.

„Také ve vztahu k alkoholu patří české děti a dospívající k nejohroženějším na světě,“ tvrdí primář oddělení pro léčbu závislostí Psychiatrické nemocnice Praha-Bohnice Karel Nešpor. „Je to dáno nízkým zdaněním alkoholu, ale také tím, že máme slabé a slabě prosazované zákony o prodeji alkoholických nápojů nezletilým.“

Nejen u nás, ale i v dalších evropských zemích je dnes velmi oblíbené pití v tazích (binge drinking) neboli nárazové popíjení velkých dávek alkoholu. Jeho rozšířenost u nás potvrdila reprezentativní data shromážděná v rámci evropské studie ESPAD. Ve věkové kategorii 16 až 17 let pila v tazích třikrát nebo častěji během posledního měsíce více než čtvrtina chlapců a asi 17 procent dívek.

„Řada studií přitom jasně prokázala, že alkohol poškozuje dospívající mozek mnohem více než u starších lidí,“ říká primář Nešpor. Právě během dospívání dochází k rychlému vývoji těch částí mozku, které souvisejí s pamětí i se schopnostmi řešit problémy, plánovat a zvládat emoce.
Podle primáře Nešpora stát v prevenci soustavně selhává a rodiče proto musejí spoléhat zejména na sebe. Především by měli alkohol před svými ratolestmi zamykat, věnovat dětem dostatek času a laskavé pozornosti a také doma stanovit rozumná pravidla a omezení.

Ve středeční příloze Medicína a věda se dále dočtete:

  • Trpí děti opravdu závislostí na internetu?
  • Co dělat, když dítě ohrožuje kybernetická šikana.
  • Při léčbě mentální anorexie a dalších poruch příjmu potravy možná časem pomůže elektrická stimulace mozku.
Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat