Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Děti o prázdninách nesportují. Čas tráví raději u televize

Děti a televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti a televize | foto: Shutterstock

PRAHA Drtivá většina českých dětí letos o prázdninách pravidelně nesportovala. Zjistila to studie NMS Market Research pro společnost Sazka. Podle ní až dvě třetiny dětí trávily volný čas před televizními obrazovkami. Prázdniny spjaté se sportovními aktivitami zajistila svým ratolestem méně než polovina dotázaných rodičů. Až 61 procent z nich přiznalo, že svoji rodinu nepovažuje za aktivní. Průzkum se uskutečnil v červenci.

„Žádný sport neprovozuje o prázdninách 64 procent dětí a 32 procent tak činí po omezenou dobu jednoho až dvou týdnů. Děti provozují o prázdninách nejčastěji plavání (23 procent), lyžování/snowboard (21 procent), fotbal (19 procent) a cyklistiku (16 procent),“ uvádí studie.

Návrat do školních lavic pravidelné sportování dětí zvyšuje. Podle studie pravidelně sportuje během školního roku 63 procent dětí, nejčastěji provozují tanec (26 procent), fotbal (17 procent), plavání (13 procent) a atletiku (11 procent).

Nárůst pravidelného sportování souvisí s tím, že sportovní oddíly a kluby obnovují po volných měsících činnost. Ministerstvo školství chce jejich činnost podpořit, dá na sportování dětí a mládeže nově půl miliardy korun. Dostanou je tělovýchovné jednoty a také 170 škol, které se zapojí do nového projektu sportování dětí ve školních družinách.

Studie také ukázala, že na aktivitu dětí o prázdninách má vliv příjem rodičů. Děti z rodin s čistým příjmem nad 30 000 korun se věnují sportu častěji, než je tomu u rodin s příjmy nižšími.

Hypermarketová turistika

„Bohužel řada rodin s nižšími příjmy nakládá se svým volným časem neaktivně, ba dokonce nezdravě. Často tráví víkendy tzv. hypermarketovou turistikou. Na místo dojedou autem, nakoupí na týden, pak rodina navštíví fast food, kino, domů jede autem a večer tráví u televize. Výsledkem je nerovnováha mezi energetickým příjmem a výdejem, nadváha a obezita,“ komentoval výsledky průzkumu primář Olivovy dětské léčebny Jan Šulc.

Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny má nadváhu nebo je obézní 20 až 30 procent dětí. Jen při školním tělocviku sportuje 14 procent dětí, každé čtvrté dítě sedí denně přes dvě hodiny u počítače. Svoji váhu vnímá jako problém 28 procent dětí.

Smrtelné úrazy

Lékaři doporučují pro zdravý vývoj dětského organismu pravidelný sport. Posiluje kondici a zlepšuje pohybové schopnosti dětí. Lékaři také varují, že nepravidelné a nárazové sportování je spojeno s nárůstem dětských úrazů.

Následkem úrazu umírá ročně v Česku kolem stovky dětí a další 2000 mají po úrazu trvalé následky. Ročně si úrazy vyžádají přes 30 000 hospitalizací a dalších 450 000 dětských úrazů je každý rok ošetřeno ambulantně. Podle doporučení Státního zdravotního ústavu je optimální, když se sportovním aktivitám věnují rodiče s dětmi společně. Pokud rodiče nemají ke sportu kladný vztah, měli by se alespoň snažit děti ve sportování podpořit.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....