12. září 2007 8:29 Lidovky.cz > Relax > Věda

Tropičtí komáři míří do Evropy

Komár Aedes albopictus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komár Aedes albopictus | foto: Reprofoto

PRAHA Tropičtí komáři se stávají trvalou součástí evropské fauny a s nimi přicházejí také nové nemoci. Italská Boloňa vytáhla do boje s komárem Aedes albopictus (viz obrázek), aby zastavila šíření viru chikungunya. Jak komár, tak i virus jsou domovem v Africe a Asii.

V letošním létě postihlo onemocnění vyvolané virem chikungunya i dvě stovky obyvatel dvou vsí asi 80 kilometrů východně od Boloně. Jeden člověk na chorobu zemřel.

Lékaři zpočátku považovali onemocnění za chřipku. Není divu. Příznaky obou chorob se v mnohém podobají a drtivá většina evropských lékařů nemá s tropickou chikungunyou žádné zkušenosti. Jméno choroby pochází z jazyka tanzanijského kmene Makonde, kde znamená „to, co tě zkroutí“. Název celkem výstižně vystihuje stav pacienta sužovaného po dlouhou dobu bolestmi kloubů a horečkami.

Proti chorobě neexistuje vakcína a léčba se omezuje na tlumení bolestí a horečky. Přesto není považována za nebezpečnou. Při velkých epidemiích jsou ale počty obětí nezanedbatelné a dochází k velkým ekonomickým ztrátám. Komáří přenašeč viru chikungunya se v posledních desetiletích rozšířil na velkou část Evropy.

Jeho výskyt byl zaznamenán nejen v Itálii, ale i na Balkáně a ve Francii. Na severu sahá areál takzvaného „tygřího moskyta“ až do Belgie a Nizozemska. Komár tu žije ve městech a živí se lidskou krví. Jeho kousnutí je nepříjemné, ale donedávna nepředstavovalo větší riziko. S příchodem viru chikungunya se situace mění.

Zatím není jasné, jestli se onemocnění v Evropě rozšíří. V oblasti Boloně s příchodem studeného podzimního počasí případů chikungunyi rychle ubývá. Choroba se ale může zjara vrátit. Virus proniká do vajíček komárů a ta mírnou středomořskou zimu bez potíží přežívají.
 Invaze komára Aedes albopictus vzbuzuje obavy z rozšíření dalších, mnohem nebezpečnějších chorob, především z horečky dengue.

 Virus této tropické choroby se přenáší podobně jako chikungunya komářím kousnutím. Dengue je nyní na vzestupu zejména v jihovýchodní Asii a na západním pobřeží Pacifiku.
Především u dětí se může vyvinout tzv. hemorrhagická forma, při které dochází ke krvácení z nosu, úst či dásní. Pacient trpí silnými bolestmi břicha a zvrací. Stav nemocného může přerůst v šok a v přímé ohrožení života. Na dengue umírá od jednoho do pěti procent nemocných.

Poslední velká světová epidemie vyvolaná virem chikungunya postihla v roce 2005 až 2006 Seychely, Réunion, Mauritius a další ostrovy v Indickém oceánu. Onemocněly tam statisíce lidí. Choroba se při té příležitosti po mnoha desetiletích vrátila i na indický subkontinent.

V Evropě se až donedávna vyskytovalo onemocnění vyvolané virem chikungunya jen výjimečně. Obvykle si je přivezli turisté z dovolené v Asii či Africe. Několik případů „dovezeného“ onemocnění bylo zaznamenáno také v České republice.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!