Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ohrožené velryby. U Aljašky uhynuly plejtváci, v Japonsku chystají lov

Cestou na sever můžete spatřit i velryby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestou na sever můžete spatřit i velryby | foto: Shutterstock

ANCHORAGE (USA) Zatímco se Japonsko chystá obnovit lov velryb, aniž by dokázalo, že je zabíjí za vědeckým účelem, na Aljašce vědci řeší, proč bylo během posledních týdnů nalezeno v tamních vodách devět mrtvých ohrožených kytovců druhu plejtvák myšok.

Mrtví plejtváci byli objeveni ve vodách od aljašského ostrova Kodiak u jižního pobřeží pevninské Aljašky až po ostrov Unimak na východním konci Aleutských ostrovů, napsala  napsala agentura Reuters. Počet uhynulých plejtváků objevených od konce května vědce šokoval, protože obvykle najdou maximálně jednoho mrtvého jedince tohoto druhu během několika let.

Bez známek zranění

„Z mnoha důvodů je to šokující,“ řekla Kate Wynneová, aljašská odbornice na mořské savce. „Zdá se, že všichni zemřeli zhruba ve stejnou dobu, a že patří ke stejnému druhu,“ dodala. Těla plejtváků přitom nenesou žádné známky zranění a byly na nich uložené zdravé vrstvy tuku.

Plejtvák myšok je po plejtváku obrovském druhým největším tvorem žijícím na Zemi. Tyto velryby se vyskytují v hlubokých vodách všech světových oceánů. Vytvářejí skupiny od dvou do sedmi kusů a průměrně se dožívají 80 let. Dospělí jedinci dorůstají délky až 21 metrů a váhy kolem 45 tun. Spojené státy plejtváka myšoka v roce 1973 zařadily na seznam ohrožených druhů.

Japonsko obnoví lov velryb

Na protilehlém kontinetu, v Japonsku, se velryb týká jiný problém. Japonci se ještě letos chystají obnovit lov velryb u Antarktidy, přestože podle Mezinárodní velrybářské komise (IWC) dostatečně neprokázali, že mořské savce zabijí kvůli vědeckému výzkumu. Informovala o tom v pátek agentura AP.

Vědecký výbor IWC ve páteční zprávě uvedl, že nebylo možné určit, zda je zabíjení zvířat nezbytné k regulaci velrybí populace.

Nová aplikace Whale Alert pomůže lokalizovat velryby v reálném čase.
Film Máme rádi velryby zahájí ozvěny Febiofestu

Japonští úředníci slíbili, že předloží dodatečné údaje na podporu svých argumentů. Tvrdí, že japonský plán obnovit lov velryb v Antarktidě v letošní sezóně nedoznal žádných změn.

Zákaz od roku 1986

IWC zakázala komerční lov velryb v roce 1986, ale Japonsko pokračuje v jejich zabíjení v rámci výjimky pro vědecký výzkum. Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) loni Tokiu nařídil přestat s lovem v Jižním ledovém oceánu, protože podle něj jde o komerční, nikoli vědeckou aktivitu, jak tvrdí Japonci.

Tokio proto slíbilo vypracovat nový program lovu, což ale také nesplnilo.

Japonské úřady tvrdí, že lovení kytovců je součástí japonské kultury. Kritici poukazovali na to, že maso usmrcených zvířat stejně vždy skončilo na stolech japonských labužníků.

Kromě Japonska výjimku z moratoria na zákaz lovu velryb využívají Island a Norsko.

Japonsko může dál lovit velryby v severním Pacifiku, kde funguje jeho druhý, menší údajně vědecký program zaměřený na lov velryb.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!