24. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

V americké Virginii byl nalezen dvouhlavý had, vědci bojují o jeho přežití

Dvouhlavé mládě Ploskolebce amerického. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvouhlavé mládě Ploskolebce amerického. | foto: J.D. Kleopfer (Virginia Department of Game and Inland Fisheries)

PRAHA/Waynesboro  Dvojhlavé mládě hada ploskolebce amerického objevil na svém pozemku neznámý obyvatel v severní Virginii. Unikátního tvora předal odborníkům z Virginijské herpetologické společnosti, kteří nyní bojují o jeho přežití.

„Volně žijící dvouhlaví hadi jsou velmi výjimeční protože nežijí dlouho,“ sdělil dle serveru CNN  jeden z expertů J.D. Kleopfer.

20.září 2018 v 21:27, příspěvek archivován: 23.září 2018 v 22:32

VIDEO: Video Facebook JD Kleopfer 20. 9. 2018 21:27

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Na základě vyšetření centra ve městě Waynesboro, kde se had momentálně nachází, plyne, že levá hlava je dominantnější. Je aktivnější a více reaguje na podněty. Nacházející se v ní dvě průdušnice, dva jsou i jícny. Obě hlavy sdílí srdce a jeden pár plic. Z anatomického hlediska by podle expertů bylo pro zvíře výhodnější konzumovat potravu ústy v pravé hlavě, druhá je však převládající a zvíře by tedy k pojídaní potravy, kterou tvoří převážně malí savci a plazi, používalo právě tu.

Mládě ploskolebce amerického je během péče herpetologů skryto veřejnosti. Pokud však přežije, poputuje do zoologické zahrady. V budoucnosti by si tak náštěvníci mohli tohoto výjimečného hada, který může v dospělosti dorůst až do délky 80 centimetrů, prohlédnout v rámci vzdělávací expozice.

amAnna Mikolandová