Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlkodlak nebo pravlk? Farmář v Montaně zastřelil podivuhodné zvíře, jeho původ je nejasný

Věda

  20:20
DENTON/PRAHA - Podivné zvíře zastřelil farmář ve městě Denton v americké Montaně v polovině května poté, co se pohybovalo v blízkosti jeho domu. Po zabití údajného vlka kontaktoval příslušný úřad, jak mu to nařizuje zákon. Odborníkům z organizace Montana Fish, Wildlife & Parks (Montana FWP), kteří přijeli na farmu, bylo už na první pohled jasné, že se nejedná o obyčejnou psovitou šelmu.

Tělo zvířete bylo odvezeno do laboratoře, kde budou vědci na základě DNA zkoumat jeho původ. foto: Montana Fish, Wildlife and Parks

„Uši jsou moc velké. Nohy moc krátké. Packy vypadají malé a srst vypadá zvláštně,“ popsal pro The Independent  Ty Smucker, expert na vlky z organizace Montana FWP.

Po bližším zkoumání bylo zvíře identifikováno jako mladá samice, která s vlkem sdílela mnoho charakteristických rysů včetně dlouhé srsti, velké hlavy a podlouhlého čenichu. Přesto odborníci objevili i mnoho nesrovnalostí. S největší pravděpodobností se jednalo o křížence s jiným druhem.

O původu zvířete se začaly vést dlouhé diskuze na sociálních sítích. Lidé spekulovali o možnosti zkřížení vlka se psem, v bizarnějších případech mluvili o tom, že zabitý tvor mohl být pravlkem. Tento druh šelmy, označovaný za největší druh divoce žijící psovité šelmy, vyhynul asi před 10 tisíci lety.

Packa zastřeleného zvířete je podle odborníků na vlka příliš malá.
Farmář zastřelil zvíře v polovině května na svém pozemku.

Zabité zvíře mohlo mít za jednoho z rodičů kojota, kterých se v oblasti vyskytuje mnoho. Velice pravděpodobná připadá v úvahu  varianta křížence vlka se psem, v americké Montaně by se nejednalo o výjimečný případ. „Měli jsme tu pár případů křížence vlka se psem. Jeden se pohyboval ve středovýchodní části Montany, kde zabíjel ovce jako šílený,“ uvedl dle serveru Great Falls Tribute  expert Ty Smucker.

Prozkoumají DNA

Tyto křížence často lidé chovají i doma. Podle informací International Wolf Center jsou téměř všichni „vlkopsi“ drženi v zajetí a jejich přítomnost v přírodě je výjimečná. Je to dáno jejich teritoriálním chováním - raději se drží na svém stálém území, kde v případě nutnosti zabíjí jiné vetřelce.

Kvůli jejich povaze je nařízeno, aby byl každý jedinec označen a registrován. Podle Smuckerse si však mnoho lidí s tímto nařízením starosti nedělá. Majitelé často zjišťují, že se o zvíře nedokáží postarat, a proto jej vypouští do volné přírody. Přestože existuje podle International Wolf Center mnoho zařízení pro péči o tato zvířata, finanční možnosti těchto center jsou velice omezené a zvládnou se postarat pouze o pár jedinců.

Ačkoliv tomu mnoho věcí nasvědčuje, není jisté, zda nalezená samice byla doopravdy křížencem vlka a psa. Vědci se pokusí odhalit původ zvířete na základě jeho DNA, zkoumání však může trvat až měsíce. „Může trvat dlouho, než kdokoliv doopravdy odhalí, co zvíře nedaleko Dentonu bylo,“ sdělila podle serveru CBC News  Montana FWP.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat