Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Česku je přes 40 škol, kde se učí v cizím jazyce

Na pražské základní škole v Bílé ulici kombinují angličtinu s výukou několika různých předmětů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pražské základní škole v Bílé ulici kombinují angličtinu s výukou několika různých předmětů. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Víme, jakou školu si pro své děti přejí čeští rodiče? V zásadě víme, i když na to téma nejsou k dispozici žádné přesné výzkumy. Měla by to být pravděpodobně škola, kam chodí žáci rádi, ale docela určitě škola, která naučí cizí jazyk, nejlépe angličtinu, tak, aby se žákům stal druhou přirozeností, jinak řečeno – jednou ze základních dovedností.

Málokdy k tomu postačí jen běžná jazyková výuka založená na doplňovacích cvičeních a biflování nepravidelných sloves. Důležité je učinit z cizího jazyka nejen cíl, ale i nástroj. "Vždycky jsme to tak cítili," přitakává ředitelka gymnázia ve východočeském Hostinném Ivana Mědílková. "Proto jsme začali s anglickým zeměpisem."

V Hostinném mají štěstí. Tamní učitel zeměpisu a také tělocviku Richard Šváb strávil jako sportovní trenér několik minulých let v cizině, anglicky umí dobře a má to potvrzeno mezinárodní zkouškou. Učit v kvintě zeměpis v angličtině je pro něj snadné.

Pro kvintány to tak úplně snadné samozřejmě není, ale zvykají si. "Každou hodinu začínám úvodem a končím sumářem v češtině," vysvětluje Richard Šváb, "ale na studentech je vidět, že je nová výuka vyloženě baví." Příští rok zavedou v Hostinném v angličtině také biologii, a to nejspíš už v sekundě.

Učebnice v cizím jazyce
Učit vybraný předmět nebo předměty v cizím jazyce je u nás možné nejen na gymnáziích, ale i na základních školách.

Pokud je hledáte, je ovšem dobré vědět, po čem se ptát. Jedna možnost je, že budete hledat ministerstvem školství registrované školy s výukou některých předmětů v cizím jazyce, druhá, že se budete ptát na takzvanou integrovanou výuku, která začíná být známá pod zkratkou CLIL (Content and Language Integrated Learning).

A v čem je rozdíl? Školy registrované ministerstvem musely prokázat, že mají vyškolené učitele. Přitom ale nemusí jít o rodilé mluvčí. Stačí, když má vyučující aprobaci v odborném předmětu a znalost angličtiny přinejmenším na úrovni C1 Evropského referenčního rámce, tedy například všeobecnou státní zkoušku. Takových škol je k dnešku v Česku přes čtyřicet.

Výuka v angličtině

Zajímá vás, kde všude se v Česku vyučuje v cizím jazyce?

Kompletní přehled přináší příloha Akademie úterního vydání deníku LN.

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....