Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
22. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Liberci postavili Elišku. Formuli se kterou budou závodit v Itálii

Liberečtí studenti chtějí se svou „Eliškou“ letos nabírat především zkušenosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liberečtí studenti chtějí se svou „Eliškou“ letos nabírat především zkušenosti | foto: ČTK

LIBEREC Studenti Technické univerzity Liberec postavili svoji první formuli. Příprava návrhu a montáž jim zabrala asi dva roky. První závod absolvuje formule na konci července v severní Itálii. Ve středu při prezentaci závodního vozu to řekl vedoucí týmu a student posledního ročníku fakulty strojní Roman Rybáček.

Závody studentských formulí mají tradici v USA od 80. let, v Evropě se konají od roku 1998. Po celém světě pracuje na své formuli asi 500 univerzitních týmů. „V republice jsme asi šestí nebo sedmí, kdo ji postavil,“ uvedl Rybáček.

Z českých týmů dosahují největších úspěchů studenti pražské ČVUT. Liberečtí studenti chtějí se svou „Eliškou“ letos nabírat především zkušenosti. Proto například na úkor redukce váhy zvýšili životnost některých dílů. „Častým nedostatkem nových týmů totiž je, že závody nedokončí a nenaberou tak dostatek zkušeností na další roky,“ uvedl Rybáček.

Do postavení formule se v Liberci postupně zapojilo asi 50 studentů fakult strojní, mechatroniky a ekonomické, aktuálně má tým 15 lidí. „Na spoustu věcí jsme přišli metodou pokus omyl,“ řekl vedoucí týmu. Při stavění se podle něj sice inspirovali u motokár nebo motokrosu, většinu dílů si dělali sami.

„Je to velká směska, poměrně atypická svojí velikostí. Je to něco mezi carcrossovou buginou a malou formulí 3,“ řekl Rybáček. Rám formule je z chrommolybdenových trubek a kapotáž z uhlíkových vláken. Motor použitý z motocyklu Suzuki by měl dosahovat výkonu 55 kilowatt.

Liberečtí studenti zatím se svou formulí dosáhli maximální rychlosti 95...
Do postavení formule se v Liberci postupně zapojilo asi 50 studentů fakult...

Díly a materiál na formuli stály asi 1,2 milionu korun. Studenti je zaplatili převážně ze sponzorských darů. „Často to byly firmy, kam studenti chodí na praxi nebo které spolupracují se školou,“ uvedl Rybáček.

Liberečtí studenti zatím se svou formulí dosáhli maximální rychlosti 95 kilometrů v hodině. Při závodech jsou podle Rybáčka tratě postavené tak, aby vozy nejezdily rychleji než 100 až 110 km/hod. „Často jsou tratě slalomové. Je to právě kvůli tomu, aby formule jen nenabrala maximální rychlost, ale aby bylo ozkoušeno zavěšení, řízení, jednotlivé díly formule,“ řekl Rybáček.

Letos podle Rybáčka plánují účast na třech studentských závodech. Porota při nich posuzuje návrh a provedení vozu a poté se při různých disciplínách testují jízdní vlastnosti vozu. Nejdelší disciplínou je okruhový závod na 22 kilometrů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...