Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Plzeň otvírá laboratoře. Začíná festival Dny vědy a techniky

Minulý ročník festivalu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minulý ročník festivalu | foto: Jan Příhoda, www.dnyvedy.zcu.cz

PLZEŇ Odborná pracoviště a laboratoře se otevírají zájemcům v Plzni, ve městě začínají šestidenní Dny vědy a techniky, které mají vědu popularizovat. Lidé si mohou vyzkoušet různé pokusy a měření, uvidí moderní techniku.

Akce organizovaná Západočeskou univerzitou (ZČU) vyvrcholí v pátek a sobotu, kdy se vědci přesunou do ulic a představí tam expozice a zajímavosti ze svých oborů. Lákadlem budou roboti, rakety, vozítka, kouzla ze světa chemie, fyziky, matematiky a také špičkové mikroskopy. Informovala o tom mluvčí ZČU Kamila Kvapilová.

"Akce je vhodná pro skupiny i jednotlivce, pro děti i dospělé. Organizátoři dbají na to, aby si každý návštěvník přišel na své, a proto je nabídka opravdu pestrá," uvedla. Protože cílem výstavy je vzbudit zájem veřejnosti o vědu a techniku a motivovat především mladší návštěvníky k jejímu studiu, cílovou skupinou jsou hlavně žáci základních a středních škol.

Až do čtvrtka mohou předem přihlášení zájemci navštívit vědecká pracoviště, například v objektech ZČU na Borech uvidí hologramy, odborníci jim vysvětlí, jak pracuje mozek, sami si mohou naprogramovat robota nebo prohlédnout ukázky efektivních způsobů přeměny elektrické energie v teplo.

Kromě ZČU se otevírá také výrobní závod Plzeňské energetiky nebo Střední odborné učiliště elektrotechnické. Druhá část ve dnech 14. a 15. září zaplní centrum města, hlavní expozice budou na náměstí Republiky a v Kopeckého sadech.

Například katedra aplikované elektroniky a telekomunikací představí dálkově ovládané i samočinně pojízdné roboty, postaví v souboji na autodráze člověka proti stroji a dá návštěvníkům možnost vyzkoušet si, kdo je lepší, představí také trojrozměrný skener a prostorovou kopírku. Detailní informace jsou na webu.

Dny vědy a techniky se v Plzni konají již posedmé, vystavovat na nich postupně začali také zástupci z vědních oborů, které už nemají ryze přírodovědný nebo technický charakter. Vznik řady exponátů podpořila Evropská unie. Vstup na veškeré akce bude zdarma.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!