Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kukačka snese vejce do cizího hnízda za několik sekund, říkají vědci

Kukačka obecná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kukačka obecná | foto: Wikipedia

PRAHA Kukačka obecná dovede snést vejce do cizího hnízda i za pouhé čtyři sekundy. Když ji obyvatelé hnízda napadnou, prudce zrychlí. Vyplývá to z nahrávek, které shromáždili vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (ÚBO AV). Jedná se podle nich o dosud největší soubor pozorování zachycující kukačku „při činu“. Vědci tím přispěli k detailnějšímu poznání takzvané parazitace, informovala ČTK za AV Eliška Zvolánková v tiskové zprávě.

Pro kukačku je typický parazitický způsob života, kdy snáší vejce do hnízd jiných ptačích druhů. Kukaččí mládě po vylíhnutí vytlačí z hnízda ostatní vejce nebo mláďata a uzurpuje si pozornost a péči nevlastních rodičů pro sebe.

Jedním z druhů, na které kukačka často cílí, je rákosník velký - pták sídlící v rákosinách u rybníků. Kukačka pár nejdříve pozoruje, aby našla jeho hnízdo, kam poté přilétá. Podle zástupců AV přitom dosud nebylo detailně prozkoumáno, co se během snášení v hnízdech odehrává.

Tým vědců z ÚBO AV, pod vedením ornitologů Václava Jelínka a Marcela Honzy, tak proces podrobně popsal pomocí videonahrávek. Vědci shromáždili přes 150 záznamů. Díky nim pak zjistili, že pokud se kukačka k hnízdu dostala nepozorovaně, trvala parazitace v průměru 16 vteřin. Ve chvílích, kdy ji rákosník napadl, však kukačka vše zvládla za polovinu času. V extrémní situaci pak i za pouhé čtyři vteřiny. Průzkum pak odhalil i další zajímavosti.

„Kromě toho, že jsme přesně popsali průběh a rychlost parazitace hostitelského hnízda kukačkou obecnou, jsme ukázali, že průběh samotného parazitačního aktu je vysoce ritualizovaný proces,“ zdůraznil Jelínek. Podle vědce kukačka po příletu k okraji hnízda uchopí jedno z vajec, které se v hnízdě nachází, a až později snese své vlastní. „Hledání vejce, které by mohla samice odnést, provádí kukačka vždy, a to i tehdy, pokud na ni hostitelé útočí či je hostitelské hnízdo prázdné. Jedná se tedy o zjevně naprosto zásadní součást její parazitické životní strategie,“ poznamenal Jelínek.

Některé boje jsou podle vědců přitom velmi brutální a mohou vést i k smrti nevítané návštěvnice. Videa však ukázala, že ani situace, kdy rákosníci sedí kukačce na zádech a klovou ji vší silou do hlavy, jí ve snesení vejce nezabránily.

Článek o výsledcích výzkumu publikoval odborný časopis Ibis - International Journal of Avian Science.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...