11. března 2012 11:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci pokročili ve vývoji počítačů nové generace

Práce s počítačem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Významný krok ke kvantovým počítačům udělali čeští a němečtí vědci z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze a Ústavu Maxe Plancka v Erlangenu.

Jde o takzvané dvourozměrné kvantové procházení. O kvantových počítačích se hovoří jako o počítačích nové generace, protože využívají "hardwarově" kvantové mechanické vlastnosti částic, například elektronů, atomových jader nebo světla.

ČTĚTE TAKÉ:

"Námi navržený a realizovaný experiment je založený na takzvané dvourozměrné kvantové procházce, která nám mimo jiné umožňuje napodobovat dynamiku dvou kvantových částic a studovat dopad jejich vnitřních vlastností na jejich pohyb v prostoru. Jedná se o světově první realizaci kvantové procházky v rovině," uvedl profesor Igor Jex z Katedry fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské, který se na experimentu podílel.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny Jex kvantovou procházku přirovnal k procházce opilého námořníka, který nemá své tělo pod kontrolou a dělá náhodné kroky doleva a doprava. "Nemá smysl hovořit o jeho poloze ale jen o pravděpodobnosti s jakou se dostane do cíle. Při kvantové procházce místo opilého námořníka chodí "opilá" vlna. Současně prochází všechny možné trasy námořníka, ale protože vlny se mohou skládat, je výsledné rozdělení poloh odlišné. Vlna se šíří rychleji a tento fakt se využívá," vysvětlil.

Miniaturizace elektronických součástek totiž naráží na hranice, při kterých se musí začít respektovat zákony mikrosvěta, zákony kvantové mechaniky.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Existence této hranice vedla vědce k úvahám, které daly základ kvantové informatice a myšlence kvantových počítačů. Ty jsou ze své podstaty výkonnější než nejrychlejší klasické počítače, protože pracují na zcela jiných principech. V současnosti jsou ale spíše teoretickou konstrukcí než realitou. Doba, kdy si uživatel koupí kvantový počítač, je stále vzdálená. Výsledky své práce vědci publikovali v prestižním americkém vědeckém časopise Science. Publikace je společným dílem a výsledkem několikaleté česko-německé spolupráce.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.