Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Všichni savci mají k chůzi stejně daleko, jen každý jde svým tempem

První krůčky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První krůčky | foto: Shutterstock

LUND/PRAHA Mladé gazely stačí svému stádu jenom několik hodin po narození. Lidské děti dělají často první samostatné krůčky až kolem prvního roku věku. V čem je rozdíl? Hlavně ve velikosti mozku.

Na pohled jsou rozdíly v rychlosti zvládání pohybových dovedností mezi jednotlivými savci ohromné. Ale dobu od početí k prvnímu kroku lze snadno určit ze tří tělesných parametrů, zjistili vědci z univerzity ve švédském Lundu.

Třemi klíči k dosažení samostatné lokomoce podle nich jsou: velikost mozku, hmotnost tohoto orgánu v době narození a délka březosti (čili těhotenství v případě lidském). Zdaleka největší roli ze všech hraje první faktor, tedy velikost mozku. Tento ukazatel vysvětluje rozdíly mezi jednotlivými druhy z celých 94 procent.

Dohromady pak všechny tři veličiny s neobyčejnou přesností popsaly rozdíly mezi 23 druhy savců, na kterých vědci jejich důležitost ověřovali. Statistický model přesně předpověděl první krůčky krysího mláděte i lidského kojence.

Lidé tedy nepředstavují žádnou výjimku. Přitom jedním z vysvětlení naší evoluční výjimečnosti je kromobyčejná délka našeho dospívání (během kterého lidský mozek dozrává do své výjimečné výkonnosti). Řada odborníků se tak spíše domnívala, že se lidem adekvátně prodloužuje i doba jejich motorické dospělosti.

Ale model švédských vědců počítá čas k prvnímu kroku od doby početí, nikoliv od porodu, a díky tomu v něm specifika lidského vývoje zanikají. Druhy, jejichž mláďata po porodu začnou velmi rychle chodit po vlastních (jako na začátku zmíněné gazely), obvykle totiž tráví (vzhledem k velikosti těla i mozku) velmi dlouhou dobu v matčině těle.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.