Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Výjimečná erupce na Slunci může narušit GPS i internet

Výjimečná sluneční erupce možná naruší proud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výjimečná sluneční erupce možná naruší proud | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Vesmírná observatoř amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zjistila neobvyklou sluneční erupci, která by mohla narušit činnost satelitů a pozemní komunikace i elektrické sítě.

Odborníci americké Národní meteorologické služby (NWS) označili erupci za neobyčejnou a upozornili, že je s to vyvolat geomagnetickou bouři od středečních asi 20:00 SELČ. Zároveň však ujistili, že účinky této bouře by na Zemi měly být "relativně slabé", protože erupce nesměřovala přímo k naší planetě.

"Nevypadá to na přímý zásah Země," řekl Joe Kunches z Centra pro předpovědi vesmírného počasí (SWPC). Podobný názor má také šéf laboratoře vesmírného počasí Goddardova střediska vesmírných letů NASA Michael Hesse.


Vypadnout může i GPS
"Ve skutečnosti to nebyla tak velká událost," řekl Hesse. "Bylo to velkolepé na pozorování, ale ne velké ve smyslu hrozeb pro Zemi." Geomagnetická bouře s množstvím vysokoenergetických protonů by přesto mohla narušit například elektrické sítě a satelity GPS a také přimět letadla ke změně tras nad polárními oblastmi, uvedl podle AFP mluvčí NWS.

Podle odborníka na komunikace Martina Zikmunda může být nejvýraznějším projevem sluneční erupce na Zemi právě snížená přesnost určování polohy přes GPS. Může se projevit i na zpomalení datových přenosů v mobilních sítích 3G nebo poruchami příjmu satelitní nebo pozemní digitální televize.

Česku výpadky nehrozí
"Na rozdíl od analogové televize se zhoršení signálu neprojeví pouze zhoršením obrazu, ale jeho kompletní ztrátou," vysvětlil. Dopad na fungování elektrických sítí, zejména v Česku, je podle něj nepravděpodobný.

Obyvatelé severních oblastí naší planety podle Kunchese zřejmě budou moci během čtvrteční a páteční noci pozorovat polární záři.

Nejsilnější erupci od roku 2006 zažilo Slunce letos 7. června a následný velký mrak částic pokryl oblast o velikosti téměř poloviny slunečního povrchu, uvedla americká Národní meteorologická služba, která pro NASA sleduje sluneční činnost.

Oblak plazmatu nabitého energií může při svém putování sluneční soustavou napáchat rozsáhlé škody. Například v roce 1958 byl poškozen podmořský komunikační kabel v Atlantiku, v roce 1972 telekomunikační kabely na severozápadě USA a v roce 1989 transformátory elektrárny v Quebecku, což vyvolalo devítihodinový výpadek elektřiny v USA i Kanadě. Magnetické bouře působí také na rostliny a živočichy.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!