Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vyzkoušejte nové Windows 7

Uživatelské rozhraní Windows 7. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uživatelské rozhraní Windows 7. | foto: Jiří PešekLidovky.cz

Společnost Microsoft zveřejnila na svých stránkách odkazy na stažení Windows 7 pro širokou veřejnost. Chcete otestovat beta verzi nového operačního systém, aniž byste si narušili konfiguraci stávajícího? Ukážeme vám, jak na to.

Pro tento účel nejlépe poslouží virtualizační nástroj Virtual PC 2007 přímo od Microsoftu. Hlavní výhoda tohoto bezplatného programu spočívá v tom, že si jeho prostřednictvím vytvoříte virtuální disk, do něhož se systém nainstaluje, čímž se nijak nenaruší integrita stávajícího OS. Nemusíte se tedy bát ztráty vašich dat na fyzickém disku.

Co je potřeba
- Virtual PC 2007 (30 MB)
- 32bitová beta verze Windows 7 (2,5 GB)

Oba soubory je možné zdarma stáhnout ze stránek Microsoftu. Beta verze Windows 7 slouží pouze k testovacím účelům a lze ji používat 30 dní. Při instalaci proto není nutné zadávat aktivační klíč. Stažený soubor má příponu .iso, což je obraz DVD. Ten si můžete prostřednictvím libovolného vypalovacího programu vypálit na DVD a zhotovit tak klasické instalační médium. Vzhledem ke skutečnosti, že program Virtual PC pracuje i s obrazy CD/DVD, nemusíte pro zprovoznění Windows 7 nic vypalovat.

Virtual PC 2007 krok za krokem
Po stažení a instalaci Virtual PC spusťte program a stiskněte tlačítko New, čímž dojde k vytvoření nového virtuálního systému.

Virtual PC 1

Poté klikněte na tlačítko Next a ponechte Create a virtual machine.

Virtual PC 2

Následně nový systém pojmenujte a vyberte jeho umístění. Poté tlačítkem Next přejděte k dalšímu kroku, kde z rolovací nabídky Operating system zvolte Other.

Virtual PC 3

 V dalším okně zaškrtněte políčko Adjusting the RAM. Velikost operační paměti navyšte alespoň na 1000 MB.

Virtual PC 4

V následném kroku je nutné vytvořit nový virtuální disk – zvolte tedy možnost A new virtual hard disk. Doporučený prostor pro instalaci Windows 7 je 8 GB.

Virtual PC 5

Dále pokračujte znovu tlačítkem Next a dokončete instalaci stiskem Finish.

Nyní se ve Virtual PC Console objevila položka nového systému se jménem, které jste při jeho tvorbě zadali. Spusťte ho tlačítkem Start. V tuto chvíli už stačí jen v hlavní nabídce kliknout na záložku CD a pomocí volby Capture ISO Image zadat cestu ke staženému ISO souboru Windows 7.

Virtual PC 6

Po potvrzení následuje běžná instalace operačního systému.

Windows 7 Install

Nově nainstalovaný systém Windows 7 běží v okně Virtual PC, jakékoli zde provedené experimenty tudíž nemají vliv na váš hlavní operační systém. Přechod ze spuštěného OS ve Virtual PC zpět lze uskutečnit prostřednictvím klávesy Alt na pravé straně. Stiskem pravý Alt + Enter aktivujete celoobrazovkový mód.

A toto už jsou náhledy uživatelského prostředí Windows 7 ...

Windows 7 Starting Windows 7 Plocha Windows 7 Web Windows 7 Malování

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.