Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Z iPhone se konečně stal smartphone

I když Apple iPhone sklízí jedno ocenění za druhým, někteří mu stále vyčítají jisté nedostatky, zejména pak uzavřenost operačního systému. To už bude brzy minulost.

Apple totiž představil nástroj pro tvorbu aplikací pro iPhone (SDK) a nový firmware verze 2.0, který umožní jejich instalaci. Oficiálně bude k dispozici až v létě, už nyní je pro vývojáře přístupná jeho betaverze.

Aplikace třetích stran budou moci používat veškerou hardwarovou výbavu iPhone včetně multidotykového displeje a pohybového senzoru. Podle vyjádření Apple nebude blokován ani provoz VoIP aplikací, ale pouze v případě, že budou využívat WiFi.

Apple má zcela jasno i ve finančních otázkách. Prodej aplikací bude probíhat přes iTunes, 70 % ceny půjde tvůrci, zbytek připadne Apple jako provize. Firma také představila fond, s jehož pomocí má být financován vývoj nových aplikací. Základní vklad činí 100 miliónů dolarů.

Už nyní je jasná spolupráce s Microsoftem, která pomůže udělat z iPhone pracovní nástroj. Dopomoci k tomu má podpora Microsoft Active Exchange Sync sloužící k synchronizaci dat (e-maily, kontakty, kalendář) s firemním serverem.

Otázkou však zůstává případná podpora javy v iPhonech. Sun Microsystems plánuje uveřejnit Java Virtual Machine jako aplikaci třetí strany, a zpřístupnit tak java aplikace uživatelům iPhonů. Apple se k této možnosti nijak oficiálně nevyjádřil, ale není těžké odhadnout, že se mu moc nelíbí. Částečně tak totiž ztratí kontrolu nad tím, co si uživatelé do svých telefonů instalují.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...