Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Za šířením HIV stojí i konec kolonií. Vědci objevili čas a místo první nákazy

Podoba viru HIV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podoba viru HIV. | foto: Wikimedia.org

Když se nemoci HIV a AIDS objevily, vypadalo to, že přišly odnikud. V současné době je možné říct, kde a kdy přesně se tento virus poprvé dostal do lidského těla. Vědecký výzkum ukázal, že k šíření choroby často nahrávaly politické a sociální události minulého století. HIV se navíc vyvíjí milionkrát rychleji než lidská DNA.

Není divu, že AIDS působil záhadně a děsil americké lékaře, kteří na něj narazili poprvé před 35 lety. Mladé a zdravé lidi připravil o silný imunitní systém a zanechal je slabé a zranitelné.

V současné době je už známo, proč se z viru HIV a následné nemoci AIDS stala světová pandemie. Nepřekvapivě v tom hráli roli lidé nabízející sexuální služby. Neméně důležitý byl však i trh, kolaps kolonialismu a sociopolitická reforma 20. století, jak píše server BBC.

HIV se samozřejmě neobjevil z ničeho nic. Pravděpodobně začal jako virus napadající opice a lidoopi v západní Africe. Do lidského organismu se mohl dostat například konzumací infikovaného masa. Ovšem vir, který pocházel od opic, se nestal globálním problémem.

HIV-1 skupiny O pochází od lidoopů, kteří se lidem podobají mnohem více než opice, a je nejčastější v západní Africe. Ve skutečnosti se pouze jedna forma široce rozšířila mezi lidmi. HIV-1 skupiny M, pocházející od šimpanzů, představuje více než 90 % všech infekcí.

T-lymfocyt napadený virem HIV.

T-lymfocyt napadený virem HIV.

Ač se to může zdát podivné, tento druh není nijak zvlášť infekční. Zdá se, že pouze využil výhod okolností. „Spíše ekologické než evoluční faktory mohou za jeho masivní rozšíření,“ říká Nuno Faria z univerzity v Oxfordu.

Faria a jeho kolegové zkoumali vývojový strom nemoci. „Viry RNA, jako je HIV, se vyvíjí asi milionkrát rychleji než lidská DNA.“ Rychlost vývoje je možné ukázat i na tom, že předchůdce genomů HIV neexistoval dříve než před 100 lety. Pandemie propukla pravděpodobně poprvé ve 20. letech minulého století.

Kinshasa, hlavní město Konga.

Kinshasa, hlavní město Konga.

Tým vědců však ve výzkumu pokračoval. Pomocí nasbíraných vzorků určili, že první místo, kde k pandemii došlo, je Kinshasa, nyní hlavní město Konžské republiky.

K rozšíření přispěl konec kolonie i vlaky

Ve 20. letech 20. století bylo Kongo belgickou kolonií a Kinshasa, tehdy známá jako Leopoldville, se právě stala hlavním městem. Město bylo zajímavou destinací pro mladé pracující muže, kteří hledali své štěstí. Sexuální pracovníci jim rádi pomohli utratit vydělané peníze. Virus se začal rychle šířit populací.

Nezůstal však pouze tam. Podle vědeckých poznatků byla Kinshasa ve 20. letech nejpropojenějším městem Afriky. Pomocí rozsáhlé železniční cesty využívané každoročně sta tisíci lidmi se virus během následujících dvaceti let dostal do míst vzdálených i 1500 kilometrů.

Vše bylo připraveno na explozi infekce v 60. letech. Belgické Kongo získalo nezávislost a stalo se atraktivním zdrojem pro zaměstnávání francouzsky mluvících lidí kdekoli na světě.

V roce 1970 dorazila nemoc do USA, kde homofobní postoje vedly ke koncentraci homosexuálů v kosmopolitních městech jako New York a San Francisco. HIV opět využilo sociopolitické situace a rychle se šířilo Amerikou a Evropou.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.