Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

ZÁZRAČNÉ MATERIÁLY BUDOUCNOSTI: Kumulace mědi v těle je nebezpečná. Vědci pracují na nové léčbě

Nová strategie léčby Wilsonovy choroby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová strategie léčby Wilsonovy choroby | foto: Reprofoto

Vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR pracují na nové metodě léčby nevyléčitelné Wilsonovy choroby. Tu způsobuje mutace genu ATP7B, která nemocnému nedovoluje správně vylučovat měď z těla. Zachytávat ionty mědi, která se nemocným lidem v těle akumuluje a způsobuje vážné zdravotní komplikace, chtějí za pomoci polymerního léčiva. Výzkum probíhá v rámci vědecké platformy Akademie věd Strategie AV21.

Na světě žijí miliony lidí, kteří jsou postiženi mutací genu ATP7B způsobující tzv. Wilsonovu chorobu. Vzácné dědičné onemocnění se projevuje hromaděním mědi z přijímané z potravy. Když koncentrace mědi překročí kritickou mez, začnou mědí katalyzované volné radikály postupně ničit organismus pacienta, zejména játra a nervový systém. 

Molekuly a materiály pro život

Molekuly a materiály pro život  Vědecký program staví na kombinaci přístupů jak medicinální chemie, tak makromolekulární, fyzikální a anorganické chemie, tradičně úspěšných oborů v Akademii věd. V rámci programu se vědci zaměřují na výzkum nových chemických technologií pro řešení současných výzev a potřeb společnosti s důrazem na ochranu životního prostředí a vývoj nových prostředků pro moderní medicínu jako cest k zajištění vyšší kvality života.  

V současnosti se Wilsonova choroba nedá vyléčit, ale existují přípravky, které napomáhají vylučovaní mědi z organizmu. Aby však tento přístup byl efektivní, je nutné léčiva podávat ve vysokých koncentracích a po celou dobu života pacienta, což způsobuje silné nepříznivé vedlejší účinky.

Po letech výzkumu přišli vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR na to, jak omezit silné vedlejší účinky léčby pomocí vychytávání iontů mědi přímo v trávicím traktu. „Vychytávač mědi je chemicky navázán na naše polymerní částice z celulózy nebo chitosanu a tyto částice jsou schopny chemicky vázat měď již v prostředí žaludečních kyselin. Ionty mědi jsou pak pevně navázány na polymerní nosič v celém trávicím traktu a následně jsou stolicí vyloučeny z těla,“ popisuje novou strategii léčby Miroslav Vetrík z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.

Léčba tohoto vzácného onemocnění by se tak do budoucna mohla obejít bez nežádoucích účinků současné léčby. „Podobný koncept se nyní snažíme využít i pro terapii některých dalších genetických onemocnění spojených s poruchou metabolismu mikroživin, jako je například hemochromatóza,“ dodává Vetrík z ÚMCH AV ČR. Vědci již novou strategii léčby úspěšně otestovali na myších a potkanech, kterým bylo polymerní léčivo podáváno spolu se stravou. Obvyklé nežádoucí účinky se u nich neprojevily.

O Strategii AV21

Strategie AV21 je vlajkovou lodí interdisciplinárního výzkumu Akademie věd České republiky. Motto této platformy „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“ deklaruje, co je jejím záměrem – kvalitní vědecká práce, která slouží občanům České republiky, ale i světové komunitě při řešení celospolečenských výzev.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Obchodník po telefonu ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč