Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zemětřesení v Japonsku vyvolalo nejsilnější zvuk

Zemětřesení (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemětřesení (ilustrační foto). | foto: Reuters

JAPONSKO Tragické zemětřesení, které 11. března postihlo severovýchod Japonska a dosáhlo síly devíti stupňů Richterovy škály, doprovázel nejsilnější zvuk, který byl kdy vědecky zaznamenán.

Podle japonských médií vědci zachytili zvuk s pomocí silných podmořských mikrofonů umístěných nedaleko pobřeží americké Aljašky.

Nejsilnější hluk
Podmořské mikrofony (hydrofony) vědci z výzkumného pracoviště v americkém Oregonu nainstalovali v moři u Aleutských ostrovů v prostoru, který se nachází 1500 kilometrů od epicentra ničivých březnových otřesů. Oregonská laboratoř rozmístila ve světových mořích deset takových zařízení.

Čtěte také

"Byl to nejsilnější hluk, jaký byl kdy zaznamenán," řekl novinářům Robert Dziak z oregonské univerzity v Newportu. Sílu zvuku označil za brutální, zejména s přihlédnutím k obrovským škodám, jaké otřesy způsobily. "Zděšení je to správné slovo," řekl Dziak.

Podívejte se


Vzorek zaznamenaného zvuku je v šestnáctinásobném zrychlení umístěný na serveru YouTube. Zvuk vyvolal posun litosférických desek - tichomořská deska se posunula pod desku severoamerickou. Po otřesech se vzedmula ničivá přívalová vlna tsunami, která na japonském pobřeží zabila tisíce lidí, způsobila miliardové škody a vážnou havárii jaderné elektrárny Fukušima.

Podle oregonských vědců jejich citlivé mikrofony zaznamenaly v posledních 20 letech v severním Pacifiku na 20.000 otřesů půdy.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.