Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Japonsko rozšířilo evakuační zónu kolem Fukušimy

Svět

  9:18aktualizováno  10:18
TOKIO - Japonsko rozšířilo dvacetikilometrovou evakuační zónu kolem poškozené jaderné elektrárny Fukušima, protože stupeň radioaktivního zamoření v jejím okolí je stále vysoký. Oznámila to agentura Kjódó s odvoláním na mluvčího japonské vlády Jukia Edana. Vláda to dosud navzdory doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii odmítala.

Snímek z 11. března 2011. Tsunami zaplavuje areál elektrárny Fukušima foto: Reuters

Severovýchod Japonska si dnes minutou ticha připomněl oběti zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály a následné přívalové vlny tsunami, které přesně před měsícem zasáhly tuto část země.

Japonská vláda dnes také prohlásila, že se značně snížilo riziko většího radioaktivního úniku z Fukušimy. Poprvé od 11. března projevila vláda mírný optimismus a dospěla k závěru, že nejhoršímu bylo zabráněno.

Podívejte se

"Nebezpečí, že se situace na jaderné elektrárně zhorší a dojde k novému většímu úniku radioaktivity, se značně snížilo," prohlásil vládní mluvčí. Zároveň přiznal, že elektrárna zřejmě není v takovém stavu, aby mohla normálně fungovat. Japonsko již oznámilo, že Fukušima 1, jejíž první ze šest reaktorů byl postaven počátkem 70. let, nebude znovu spuštěna.

"Je to velmi těžké, ale žádáme obyvatele, jichž se to týká, aby v nadcházejících týdnech odešli," řekl Edano. Vláda vyzvala k odchodu obyvatele z určených lokalit ležících za okruhem 20 kilometrů. Důvodem je to, že obyvatelstvo by tu bylo dlouhodobě vystaveno vyššímu stupni radioaktivního záření. Je žádoucí, aby lidé odešli do měsíce, uvedl Edano Katastrofa, nejhorší jakou souostroví zažilo od druhé světové války, si podle stále prozatímní bilance japonské policie vyžádalo 27.000 mrtvých a pohřešovaných. Přesně ve 14:46 místního času (7:46 SELČ), kdy zemi 11. března zasáhl první otřes, zazněly sirény a obyvatelstvo si minutou ticha připomnělo zemřelé.

Autoři: ,