Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Je pravda, že se viry lépe šíří v zimě?

Kýchnutí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kýchnutí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Je a není. Existuje mnoho skupin virů a různé viry dávají přednost různým podmínkám. Podobně jako třeba lední medvěd preferuje chladné podnebí, které by se naopak nezamlouvalo tropickým opicím. Na otázku odpověděla RNDr. Alena Drda Morávková, MBA, Ph.D., z katedry učitelství a didaktiky biologie Přírodovědecké fakulty UK.

U virů hodně záleží na tom, jakým způsobem se přenášejí mezi hostiteli. Typickou infekcí zimní sezóny je na severní polokouli chřipka. Virus chřipky k nám vždy připutuje z jižní polokoule kolem září a zůstává s námi do jara. Na severní polokouli jeho sezóna obvykle vrcholí v únoru.

V zimě se chřipkovému viru mezi námi daří. Má totiž rád chladno – na kontaminovaných površích nejlépe přežívá při teplotách pod 5 oC. Zároveň je v zimě nižší vlhkost vzduchu, což se viru také líbí. Sušší vzduch může navíc vysušovat sliznice, což usnadňuje vstup viru do organismu.

Zima se naopak moc nelíbí nám lidem. Trávíme více času zavření v místnostech, často pospolu ve školách, kancelářích a dopravních prostředcích. Chřipkový virus infikuje nové hostitele kapénkami a ty za takových okolností najdou svoji oběť snadno a rychle.

Určitou roli může hrát i oslabení lidského těla nižším množstvím vitaminů. V této souvislosti se mluví hlavně o vitamínu D. Ten v organismu vzniká za pomoci slunečního světla, kterého se nám v zimě nedostává. Nutno ale podotknout, že přesná příčina či příčiny sezónnosti chřipky nebyly ještě prokázány.

Jiné viry naopak preferují teplo. Vlastně ani ne tak viry, jako spíš jejich přenašeči. Řeč je o skupině virů přenášených hmyzem, hlavně komáry. Patří sem původci různých encefalitid (zánětů mozku) a horečnatých onemocnění, například virus západonilské horečky nebo nově aktuální virus Zika.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Tyto viry se tradičně vyskytovaly v tropickém a subtropickém pásmu, odkud pocházejí jejich přenašeči i původní hostitelé – kterými často, i když ne nutně vždy, byly opice. S postupným ubýváním pralesů se komáři začali již minulosti úspěšně zabydlovat v lidských sídlech. Pro larvu komára je totiž náš okrasný bazének nebo nádrž s vodou úžasné místo.

Spolu s komáry se přestěhovaly také viry, které tento hmyz přenáší, a začaly napadat člověka (ostatně opice jako opice, že). Naštěstí se zřejmě nemohou přenést z člověka na člověka; nepříjemnou výjimkou by mohl být virus Zika. Přenos na nás je tedy výhradně v režii komárů – a ti v zimě nelétají.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...