Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Vlci tu s námi byli vždycky. Odborník vysvětluje, proč krajinu více ohrožují divočáci a jak si chránit domácí zvěř

Premium Rozhovor
Ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc o mediálně sledovaném příběhu zraněného vlka, kterého se podařilo vrátit do přírody, o tom, jak se na vnímání těchto šelem podepsaly mýty a pohádky, a také o tom, že českou krajinu víc než vlci ohrožují divočáci.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Přejetý vlk Bubla je zpátky na svobodě. Zraněný vlk, kterého nedávno srazilo v Krušnohoří auto, se vrátil do přírody. František Pelc vysvětluje, kde se dají u nás vlci potkat, jak je poznat a co jejich způsob života dnes nejvíc ohrožuje.

Lidovky.cz: Máte prý velké vlčí oznámení. Co to je?
V ochranářské práci je spousta zajímavých příběhů. Jeden takový se začal odvíjet asi před čtyřmi měsíci. V Krušných horách byl poblíž obce Horní Blatná objevený vlk sražený autem. Měl vážná zranění, mimo jiné vykloubenou zadní nohu z pánve. Skončil v záchranné stanici ve Vlašimi, protože záchranná stanice Drosera v Bublavě pro něj neměla vhodné podmínky. Ve Vlašimi o něj pečovali několik týdnů. Říkali mu Bubla. Postupně se dostával do lepší kondice. Stal se také předmětem zájmu široké veřejnosti, což je dobře. Na péči o něj přispěla veřejnost solidními penězi, za něž se hradila veterinární péče, a Drosera vybudovala pro vlka výběh. Dlouho se zvažovalo, zda se pokusit o jeho návrat do volné přírody.

Lidovky.cz: A jak to dopadlo?
Po konzultacích s experty, včetně zkušených kolegů ze zahraničí, se vlk do přírody vypustil. Na rozhodnutí se kromě nás podílel Český svaz ochránců přírody, Záchranná stanice Drosera a Mendelova univerzita. U zraněných vlků hrozí, že se v zajetí nenaučí důstojně žít. Návrat má mnoho úskalí. Z Mendelovy univerzity je zajištěno sledování pomocí obojku. Na základě testů DNA a po dohodě s místními myslivci bylo vybráno vhodné místo blízko oblasti původního výskytu vlkovy smečky. Minulý týden byl na místě vypuštěn.

Smečky operují napříč státními hranicemi. Když chce někdo slyšet konkrétní číslo, říkáme, že u nás žije něco mezi sto a sto padesáti zvířaty.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: