Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

10 českých staveb posledního desetiletí, které musíte vidět

Magazín

  14:12
Lidové noviny pro vás vybraly deset nejzajímavějších staveb, jež vznikly na našem území. Podívejte se na skvosty, které jsou čerstvým větrem v jinak šedé a nenápadité české architektuře.

Rodinný dům v černošicích

1) Budova Českého rozhlasu v Praze

Rozhlas

Nový studiový dům Českého rozhlasu v Praze byl postaven na místě zbourané stavby z počátku 20. století. Fasáda obložená šedým pískovcem dotváří vinohradský blok. Dům má poměrně malé průčelí a je hluboký. 

Budova rozhlasu

Zajistit dostatek světla proto nebylo jednoduché. Architekti z ADNS však přišli s řešením vnitřního prostoru proskleného ze dvou stran, který umožňuje více přirozeně osvětlených místností. Tento krytý dvůr či světlík se stal základním centrem stavby.

2) Lázeňské sanatorium ve Františkových Lázních

Sanatorium

Lázeňské sanatorium Dr. Petáka ve Františkových Lázních pochází od tehdy třicetiletých architektů z ateliéru A69. Sanatorium v jediném objektu spojuje vše podstatné z klasického lázeňského města - ubytování, stravování a balneoterapii. Lázeňské idyly architekti dosáhli výhradně současnými prostředky. Kabiny s lůžky jsou odděleny posuvnými paravány pastelových barev, skrze které proudí světlo z parku a zahrady. Pokoje jsou umístěny v hlavní dvoupodlažní budově a pavilonu. 

3) Tovární budova v Konárovicích u Kolína

Továrna

Továrna v Konárovicích u Kolína je sice tvarem "bedna", ale i tak se Josefu Mádrovi podařilo komplex umístit způsobem, jež zbytečně nenarušuje ráz krajiny. Navíc je už z pohledu patrné, že budova má sloužit lidem, což se u drtivé většiny našich továren zrovna říci nedá.

4) Rodinný dům ve Stříbrné Skalici

Rodinný dům

Pro Jaroslava Wertiga z ateliéru A69 byla kritériem výběru ryzost, autentičnost a přesvědčivost autora. Dům boří konvenci "krabičkových" rodinných domů, k jedinečnosti díla přispěla i častá improvizace přímo při stavbě.

5) Klášter v Teplé u Toužimi

Kostel Nový Dvůr

Klášter, postavený z návrhu Johna Pawsona v Dobré Vodě v Teplé u Toužimi, je jednou z mála sakrálních novostaveb. Světlo a specifická hra s paprsky a stíny dávají klášteru (a kostelu) specifický nádech, s jakým se jen tak nikde nesetkáte.

6) Lávka v Rádlu

Lávka v Rádlu

Lávka v Rádlu u Jablonce nad Nisou je vzácnou harmonií funkce, tvaru, konstrukčního řešení a prostředí, v němž se nachází. Je vyrobena z ekologicky obnovitelných materiálů a i přes svůj zvlněný a křehký vzhled má slušnou nosnost, v zimě například přes ní jezdí i rolby. Autorem této lávky je projektová kancelář Vaner.

7) Startovní byty v Polici nad Metují

Startovní byty

Domy s malometrážními byty na okraji sídliště v Polici nad Metují, navržené Davidem Chmelařem, vystupují z šedě menšího sídliště, na jehož okraji se nacházejí.

8) Rodinný dům v Černošicích

Rodinný dům v černošicích

Ztížený terén je pro architekty paradoxně menší překážkou, než například zelená louka. Rodinný dům ve vysokém svahu v Černošicích, pocházející z dílny Davida Kopeckého a Jána Studeného, to jenom potvrzuje. Dům, jenž má tvar krystalu a země se dotýká minimální plochou, byl dokonce byl nominován i na prestižní cenu Miese van der Roha.  

9) Dopravně-obchodní centrum v Českých Budějoviciích

dopravni centrum

Dopravní a obchodní centrum v Českých Budějovicích, kterému místní říkají Červený drak je městotvorná a účelná stavba: ve spodním podlaží je obchodní centrum, na střeše pak autobusové nádraží. V těsném sousedství je i železniční stanice. Centrum navrhli Martin Krupauer a Jiří Střítecký.

10) Kulturní centrum v Turnově

Kulturní centrum v Turnově

Skromná, leč městotvorná stavba kulturního centra v Turnově pochází ze studia Atelier 6. Přijemné pojetí celé stavby nabízí alternativu k některým nevábným "kulturákům" z dob socialismu. 

Anketa

Která z deseti staveb se vám líbí nejvíce?

Budova Českého rozhlasu v Praze 353
Lázeňské sanatorium ve Františkových Lázních 167
Tovární budova v Konárovicích u Kolína 171
Rodinný dům ve Stříbrné Skalici 393
Klášter v Teplé u Toužimi 1872
Lávka v Rádlu 931
Startovací byty v Polici nad Metují 586
Rodinný dům v Černošicích 1414
Dopravně-obchodní centrum v Českých Budějoviciích 413
Kulturní centrum v Turnově 315
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!