Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Aby ušetřily, najmou indické aerolinie GoAir hlavně letušky. Kvůli váze

Cestující v letadle - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestující v letadle - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

DILLÍ Indické nízkorozpočtové aerolinie GoAir hodlají omezit počty stevardů na palubách svých letadel a napříště najímat hlavně letušky. Ženy jsou mnohem lehčí než muži, což firmě ušetří značné náklady na pohonné hmoty, které tvoří asi třetinu celkových nákladů létání.

Zatímco řada leteckých společností připouští, že přijímají raději letušky kvůli jejich sex-appealu, GoAir naopak argumentuje tím, že ženy jsou v průměru o 15 až 20 kilogramů lehčí než muži. Uvedla to na své webové stránce televize CNN.

ČTĚTE TAKÉ:

Každý kilogram na palubě navíc stojí na hodinu letu asi pět amerických centů, tedy zhruba jednu korunu, a celé firmě tak nová personální politika ušetří ročně až deset milionů korun.

Mluvčí indického přepravce popřel, že by omezenější přijímání mužů znamenalo pohlavní diskriminaci. Uvedl, že podíl mužů na palubách letadel je u firmy 40 procent, což je jeden z nejvyšších podílů mezi indickými leteckými společnostmi. GoAir má v plánu změnit poměr mužů a žen na palubách svých letadel na průměr odvětví, který činí 30:70.

GoAir hodlá uplatňovat i další iniciativy, které vedou ke snižování zátěže letadel. Firma už omezila velikost magazínů, které mají cestující na palubách k dispozici, a neplní už po okraj nádrže na pitnou vodu, které se stejně spotřebují maximálně ze 40 procent.

Účtovat ceny letenek cestujícím podle váhy se jako první na světě odhodlala v loňském roce tichomořská společnost Samoa Air. Podle některých ekonomů je to nejspravedlivější a nejracionálnější způsob určování cen letenek. ČTĚTE VÍCE

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...