8. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Barmské věštkyně radí politikům i generálům, ceny za služby rostou

Věštkyně - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věštkyně - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

RANGÚN Je docela maličká a sotva schopná pronést slovo. Nejslavnější barmská věštkyně E. T. nicméně předpovídá budoucnost bohatým a mocným, počínaje paranoidními generály v její vlasti a konče zahraničními politiky, napsala agentura AFP.

Tato vědma, hrdinka nedávného filmu thajské televize, je však jen jednou z mnoha jasnovidek, které již po celé generace udílejí rady barmským představitelům.

Velmi čilá E. T., která podle její rodiny "má všechny orgány na špatné straně těla", je zvláštní a v regionu velmi žádaná, zdůrazňuje její sestra Thi Thi, která ji doprovází a tlumočí. Má ráda široké šály a vyšívané šaty podtrhující její mystický vzhled.

"Někteří patří k vysokým politikům, jiní jsou podnikatelé... Všichni jsou spokojeni, všichni se proslavili," říká.

Traduje se, že barmské věštkyně stály za mnoha neuvěřitelnými událostmi, od nečekaného rozhodnutí barmské junty přesídlit v roce 2005 z Rangúnu do Neipyijta po příchod generálů nosících ženskou verzi tradiční suknice.

Jak ovlivnit budoucnost

Tito generálové, jinak velmi rezervovaní, se rozhodli převléci proto, aby se "prezidentkou země nestala žena", ujišťuje Aun Zo, majitel magazínu The Irrawaddy. Šlo zde o představitelku barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij, která byla 15 let v domácím vězení, než se mohla vrátit do politiky a usilovat o reformy. "Jsou velmi pověrčiví," dodává Aun Zo.

Mračna, která desítky let zahalovala vrcholek vojenské moci, zjevně posílila představy, že jejich rozhodnutí bývala činěna pod vlivem vědem. Podle Aun Zoa však existují konkrétní známky toho, že se diktátoři skutečně uchylovali k okultním silám. "Dělají to pravidelně," zdůrazňuje novinář.

Diktátor Nei Win byl například známý tím, že se opíral o věštby jasnovidek a věřil jejich okultním praktikám, při nichž se měla symbolickým aktem ovlivňovat budoucnost. Povídá se, že střílel na svůj odraz v zrcadle, aby od sebe odvrátil neblahý osud. Dokonce nový reformátorský prezident Thein Sein, který vystřídal v roce 2011 vojenskou juntu, je zřejmě přístupný nadpřirozenu.

Co o politické situaci říká astrologie

Nedávno se svěřil francouzské televizi, že svůj úkol ne vždy zcela zvládá. "Někdy jsou mi činěna doporučení, jak by situace v zemi mohla být ovlivňována z astrologického hlediska. Ochotně k těmto radám přihlížím," uvedl.

A nejde jen o barmské politiky. E. T. předpověděla bývalému thajskému premiérovi Tchaksinu Šinavatrovi jeho nástup k moci, tvrdí Thi Thi. "Než se pustil do politiky, přišel navštívit mou sestru," vzpomíná. Šinavatra za ní také přišel krátce předtím, než byl smeten převratem v roce 2006. Není však známo, zda ho E. T. varovala. Thi Thi o tom odmítá mluvit, pouze konstatuje, že věštby její sestry jsou z 80 procent přesné.

E. T. je proto obtížné navštívit a její ceny vystoupily až na 100 dolarů (1800 korun) za jedno sezení, uvádí jeden západní diplomat a vypráví, jak jasnovidka začíná své seance tím, že uhádne čísla bankovek v peněžence klienta.

Krátce po osvobození Do Aun Schan Su Ťij v roce 2010 tento diplomat žádal věštkyni, aby nositelce Nobelovy ceny za mír předpověděla budoucnost. "Bez ohledu na upozornění, že nepředpovídá ani politiku, ani loterii, řekla: Do Aun Schan Su Ťij bude svobodnější, velmi svobodná." Vůdkyně opozice se nedlouho poté stala poslankyní a nyní se uchází i o prezidentský úřad.

E. T. prý nabyla svých schopností jako dítě, když ji při modlitbě v pagodě zachvátila horečka. Od té doby žije v Thajsku, v průmyslovém městě Machačaj, kam přijíždí za prací i mnoho jejích spoluobčanů. Obchody jdou dobře. "Nikdy jsem nepotřebovala reklamu," říká.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz