Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Agentura ztratila cestou do banky peníze, nálezce je za ní dovezl

Eurobankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurobankovky | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Při převozu peněz do Rakouské národní banky vypadl bezpečnostní agentuře ve Vídni z transportního vozu kufr se zhruba 150.000 eur (téměř 3,9 milionu korun). Na vytroušené peníze narazil policista v civilu, který jel náhodou za dodávkou a kufr za ní do banky dovezl.

Pracovník zemského kriminálního úřadu ve Vídni jel podle nejmenovaného zdroje agentury po ulici, když před jeho auto vypadla ze zadních dveří dodávky kazeta na peníze.

Muž duchapřítomně zastavil, kufr vzal a vydal se za dodávkou. Navzdory několika pokusům ji zastavit, s ní dojel až k budově rakouské centrální banky, u níž její posádce vypadlé zavazadlo odevzdal.

Mluvčí bezpečnostní firmy Loomis, která peníze převážela, však popřel, že by v kufru bylo 150.000 eur. "Taková částka ani nesmí být takovým systémem přepravována," tvrdí Stefan Ratzenberger. Kolik se uvnitř nacházelo, ale odmítl prozradit.

Velké sumy se podle něj transportují ve speciálních boxech, které mohou společně otevřít pouze řidič a zákazník. Pokud by se do nich chtěla dostat neoprávněná osoba, peníze obarví inkoust a znehodnotí je.

Vinu na ztrátě kufru podle Ratzenbergera nese závada na přepravním vozu.

Jeho zadní dveře nebyly pravděpodobně řádně zavřené, na což za normálních okolností řidiče upozorní varovný signál. Ten ale nefungoval. Pro řidiče dodávky to prý žádné následky nemělo, firma jen nechala zkontrolovat celý vůz, aby se v budoucnu podobná nehoda neopakovala.

Poctivého policistu údajně žádné nálezné nečeká. Podle APA není ani jasné, zda by ho jako státní zaměstnanec vůbec mohl přijmout.

Bezpečnostní agentura Loomis každopádně nemá v posledních týdnech štěstí. V polovině července její vůz ve Vídni podle APA přepadli dva neznámí zloději a odcizili z něj 400.000 eur (přes deset milionů korun).

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...