Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

AIDS získal tvář Adolfa Hitlera. Klip má odradit od nechráněného sexu

AIDS je masový vrah - to je motto kampaně která používá vražednou symboliku Hitlera, Stalina a Saddáma Husajna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy AIDS je masový vrah - to je motto kampaně která používá vražednou symboliku Hitlera, Stalina a Saddáma Husajna |

LONDÝN/PRAHA Tvůrci nového videa, které má upozornit na vzrůstající úmrtnost z onemocnění AIDS, si do role muže provozujícího nechráněný pohlavní styk vybrali nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Charitativní organizace se od provokativního spotu distancují.

Negativní reklamní spot, který byl představen k propagaci letošního Světového dne AIDS (podle kalendáře OSN každým rokem připadá na 1. prosince), pochází z dílny hamburské reklamní agentury Das Comitee. Ta ho vyrobila pro německou aktivistickou skupinu Regenbogen e.V., jež se zaměřuje na boj proti AIDS.

Video, které má diváky odradit před riskantním chováním, zachycuje ženu a muže, jak se svlékají a následně se oddávají pohlavnímu styku. Šok přichází v momentu vášnivého vyvrcholení, kdy kamera vůbec poprvé zabírá tvář zúčastněného muže - ta totiž patří Adolfu Hitlerovi. Slogan, jenž se pak objeví v závěru spotu, v překladu zní: "AIDS je masový vrah".   

Přestože byl spot na oči veřejnosti uveden ve jménu Světového dne AIDS, zavedené charitativní společnosti věnující se této problematice jej neuvítaly. A to s odůvodněním, že tak šokující videoklip by mohl napáchat více škody než užitku.

Rána pro nakažené HIV

"Jistě je dobré, že různé různé organizace spouští vlastní kampaně pro boj proti AIDS, nicméně se domnívám, že tento spot může hluboce citově zasáhnout lidi, kteří žijí s virem HIV a kteří musí už tak čelit diskriminaci," řekla britskému listu The Daily Telegraph mluvčí tamního Národního fondu AIDS.

"Krom toho do videa není zahrnuta žádná konkrétní zpráva ve smyslu řešení situace - kupříkladu 'Používejte kondom' a pro vysílání v Británii není spot použitelný, neboť automaticky spojuje AIDS s nechráněným pohlavním stykem. Díky pokročilé léčbě pacientů s virem HIV ovšem víme, že samotné nakažení k AIDS nutně nevede,"dodala mluvčí rezolutně.

Tvář ztělesňující zlo

Tvůrčí ředitel agentury Das Comitee Hans Weishäupl vysvětlil, že s nápadem použít do spotu tvář psychopatického diktátora přišli na základě přání organizace Regenbogen e.V., která žádala o úderný a účinný námět.

"Mnozí nevěnují pozornost tomu, že AIDS zabíjí každý den mnoho lidí na celém světě. Chtěli po nás kampaň, která by mladé lidi upozornila, že jde stále o velkou hrozbu. V Německu je Hitlerova tvář tou nejstrašnější, pokud chcete poukázat na zlo," dodal Weishäupl.

Negativní reklamu vysílají německé televizní kanály od tohoto týdne, ovšem kvůli sexuálnímu námětu pouze po deváté hodině večerní. Podle Hanse Weishäupla je kromě původní německé verze k dispozici i v angličtině a španělštině, pokud by zájem o vysílání projevily i jiné země.

Vedle videospotu jsou součástí kampaně také plakátové verze zobrazující tváře Saddáma Husajna a Josifa Stalina a nebo dokonce rádiový spot, jenž je předělávkou známého proslovu nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.

Prezentaci celé kampaně je možné zhlédnout na webových stránkách www.aids-is-a-mass-murderer.com.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...