30. května 2009 7:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Američan chce navštívit všechny kavárny Starbucks na světě

Starbucks Coffee | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starbucks Coffee | foto: Reprofoto

LONDÝN Sedmatřicetiletý Winter má zvláštní koníček. Rozhodl se navštívit všechny kavárny Starbucks, které na světě existují. Za uplynulých dvanáct let již vypil kávu v 9100 z nich. Odhaduje, že mu jich zbývá ještě tak tři tisíce.

Jak informoval britský deník The Daily Telegraph, tento týden přijel do Londýna.

V Anglii, Skotsku a Walesu chce navštívit asi 400 podniků. Poté se chce Winter, jehož původní jméno zní Rafael Antonio Lozano Junior, přesunout do Španělska, Portugalska, Německa a možná do Rumunska.

V každé kavárně Starbucks si dává Winter jedno obyčejné kafe, vyfotí se a snímek umístí na svou webovou stránku www. starbuckseverywhere.com.

Nápad objíždět Starbucksy údajně dostal již v roce 1997, když pracoval jako počítačový programátor v Texasu.

Svému koníčku se věnuje vždy tři měsíce z roku. Tehdy před dvanácti lety měla společnost po světě jen asi 1400 podniků. Jejich počet ale rychle vzrůstal.

Pro něj pozitivní je možná informace, že v důsledku finanční krize se Starbucks rozhodl asi 960 ze svých kaváren po světě zavřít - ulehčil mu tak trochu práci.

"Někdy je to ale závod proti času. Jedna kavárna v Londýně byla uzavřena těsně předtím, než jsem se tam stihl dostat," uvedl pro britský list. "Je to pro mě taková nejistota, Starbucks totiž neoznamuje, které kavárny zavírá. Takže já se tam snažím dostat, a pak už je pozdě. Ale je to docela zábavné," dodal.

Jak Winter odhaduje, za kávu utratil za posledních 12 let asi 100 tisíc dolarů. Jednou dokonce vypil za den 29 šálků kafe. "Cítil jsem se opravdu hrozně," popsal.

Když Winter neobjíždí kavárny, pracuje jako počítačový odborník na volné noze, rád se účastní turnajů ve scrabble a žije se svými rodiči v americkém Houstonu.

Winterova matka i otec ale jeho zálibu příliš nesdílejí. "Můj manžel i já si myslíme, že je to ztráta času," svěřila se nedávno Georgina Lozanová americkému listu Wall Street Journal.