Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fanoušek Star Treku chce postavit vesmírnou loď Enterprise

USA

  7:00
WASHINGTON - Lidstvo by mohlo postavit funkční vesmírnou loď Enterprise v podobě, jaké ji znají fanoušci kultovního seriálu Star Trek.
Interiér vesmírné lodi (ilustrační foto)

Interiér vesmírné lodi (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podmínkou je, aby Spojené státy souhlasily s peticí, kterou v Bílém domě podal inženýr označující se jako BTE Dan, napsal portál Space.com. Na svém webu se inženýr dušuje, že projekt si v následujících dvaceti letech nevyžádá více než bilion dolarů (zhruba 19,5 bilionu korun).

BTE Dan podal petici přes oficiální kanál Bílého domu We the People, který zaručuje to, že se jí budou úřady zabývat, pokud ji svými podpisy podpoří nejméně 25 000 lidí. Nápad s Enterprise není jediný, před měsícem úřad prezidenta obdržel petici žádající vybudování Hvězdy smrti, obří vesmírné základny známé z filmové scifi série Star Wars.

Nejznámější vesmírná loď

Enterprise, která je ve světě scifi zřejmě nejznámějším hvězdoletem, by v současných podmínkách sloužila jako meziplanetární loď, vesmírná stanice nebo vesmírný přístav. BTE Dan počítá s tím, že loď by hostila tisícovku lidí.

"Technologický pokrok nám umožňuje postavit první generaci USS Enterprise," tvrdí petice, kterou do pátečního odpoledne podpořilo necelých 3600 lidí, dalších více než 21.0000 podpisů je třeba získat do 21. ledna, kdy termín podání vyprší.

"Loď by se mohla vydat na úžasné mise, například dopravit prvního člověka na Mars a vzít s sebou velký náklad na stavbu první tamní trvalé základny," vysvětluje petice.

BTE Dan odmítá, že by šlo jen o výstřelek marnivosti. Loď by prý byla naopak praktickým krokem vpřed pro výzkum vesmíru. I když by místo warpového motoru pro nadsvětelnou rychlost byla vybavena nukleárním pohonem, dokázala by podle něj za tři dny doletět na Měsíc a za tři měsíce na Mars.

Umělá gravitace a posádka

Mnozí experti pochybují nad uskutečnitelností plánu, upozorňují především na neexistenci potřebného zařízení pro vytvoření umělé gravitace a na problém ubytování tisícičlenné posádky, protože doposud bylo na oběžné dráze pohromadě nejvíce 13 lidí, když v dubnu 2010 zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice raketoplán Discovery. Space.com ale připomíná, že vědci neustále sní o možnosti prolomení hranice rychlosti světla, což vyžaduje značný technologický pokrok. A k tomu by mohla přispět právě Enterprise.

Autoři: ,

Byt 2+1, Písek, centrum
Byt 2+1, Písek, centrum

Fráni Šrámka, Písek - Vnitřní Město
12 000 Kč/měsíc