Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Fanoušek Star Treku chce postavit vesmírnou loď Enterprise

Interiér vesmírné lodi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér vesmírné lodi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Lidstvo by mohlo postavit funkční vesmírnou loď Enterprise v podobě, jaké ji znají fanoušci kultovního seriálu Star Trek.

Podmínkou je, aby Spojené státy souhlasily s peticí, kterou v Bílém domě podal inženýr označující se jako BTE Dan, napsal portál Space.com. Na svém webu se inženýr dušuje, že projekt si v následujících dvaceti letech nevyžádá více než bilion dolarů (zhruba 19,5 bilionu korun).

BTE Dan podal petici přes oficiální kanál Bílého domu We the People, který zaručuje to, že se jí budou úřady zabývat, pokud ji svými podpisy podpoří nejméně 25 000 lidí. Nápad s Enterprise není jediný, před měsícem úřad prezidenta obdržel petici žádající vybudování Hvězdy smrti, obří vesmírné základny známé z filmové scifi série Star Wars.

Nejznámější vesmírná loď

Enterprise, která je ve světě scifi zřejmě nejznámějším hvězdoletem, by v současných podmínkách sloužila jako meziplanetární loď, vesmírná stanice nebo vesmírný přístav. BTE Dan počítá s tím, že loď by hostila tisícovku lidí.

"Technologický pokrok nám umožňuje postavit první generaci USS Enterprise," tvrdí petice, kterou do pátečního odpoledne podpořilo necelých 3600 lidí, dalších více než 21.0000 podpisů je třeba získat do 21. ledna, kdy termín podání vyprší.

"Loď by se mohla vydat na úžasné mise, například dopravit prvního člověka na Mars a vzít s sebou velký náklad na stavbu první tamní trvalé základny," vysvětluje petice.

BTE Dan odmítá, že by šlo jen o výstřelek marnivosti. Loď by prý byla naopak praktickým krokem vpřed pro výzkum vesmíru. I když by místo warpového motoru pro nadsvětelnou rychlost byla vybavena nukleárním pohonem, dokázala by podle něj za tři dny doletět na Měsíc a za tři měsíce na Mars.

Umělá gravitace a posádka

Mnozí experti pochybují nad uskutečnitelností plánu, upozorňují především na neexistenci potřebného zařízení pro vytvoření umělé gravitace a na problém ubytování tisícičlenné posádky, protože doposud bylo na oběžné dráze pohromadě nejvíce 13 lidí, když v dubnu 2010 zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice raketoplán Discovery. Space.com ale připomíná, že vědci neustále sní o možnosti prolomení hranice rychlosti světla, což vyžaduje značný technologický pokrok. A k tomu by mohla přispět právě Enterprise.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...