6. dubna 2007 10:45 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Američana zatkli za pomoc bezdomovcům

Bezdomovec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezdomovec - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

MIAMI Policie amerického státu Florida zatkla muže, který jednal protizákonně. V centru Orlanda totiž dával najíst bezdomovcům. Tajný policista nafilmoval Erika Montaneze, jak z velkého hrnce servíruje jídlo 30 neidentifikovaným osobám.

Orlando je domovem tematického parku Universal Studios a zábavního parku Disney World. Platí zde zákon, který zakazuje poskytovat v centru města jídlo větší skupině nemajetných lidí. O jeho dodržování stojí především místní obchodníci, podle nichž bezdomovci odpuzují zákazníky.

Zákon dovoluje charitativním organizacím poskytovat stravu skupině více než 25 nemajetných osob v okruhu 3,2 kilometru od radnice pouze za předpokladu, že organizace získá zvláštní povolení. Dobročinný spolek může takové povolení dostat pouze dvakrát do roka.

Montanez patřil ke skupině Jídlo a ne bomby. Zbytky dušeného, které podával, policisté zabavili jako důkaz. Policejní mluvčí přiznala, že je to poprvé, kdy byl na základě stravovacího zákona někdo zatčen. Montanezovi hrozí šedesátidenní vězení a pokuta 500 dolarů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz