Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Američané navrhují cestovní pasy pro hudební nástroje

Magazín

  16:00
BANGKOK - Cestovní pasy by mohly být v budoucnu vydávány i pro hudební nástroje, které legálně obsahují produkty pocházející z ohrožených přírodních druhů, jako jsou exotické stromy, slonovina či želví krunýře.
Housle stradivárky (ilustrační foto)

Housle stradivárky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

O zavedení takového opatření diskutují tento týden delegáti ekologické konference CITES v Bangkoku. O návrhu předloženém Spojenými státy by mohli hlasovat již v pátek. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP.

Podle předkladatelů návrhu není účelem pronásledovat hudebníky, ale naopak jim usnadnit cestování do zahraničí bez obav, že jim úřady v cizích zemích jejich nástroje zabaví, a bez nutnosti složitého vyřizování povolení k dovozu a k vývozu. Pokud bude návrh na bangkocké konferenci schválen, budou si moci hudebníci opatřit "pas pro hudební nástroje" s tříletou platností.

Ilegální ebenové dřevo

Záležitost získala ve Spojených státech na aktuálnosti v roce 2011, kdy bezpečnostní služby provedly razie v továrnách a kancelářích firmy Gibson Guitar s cílem zkonfiskovat ebenové dřevo, jež výrobce kytar údajně ilegálně dovezl z Indie. Firma Gibson byla terčem podobného zátahu již v roce 2009, kdy se ovšem jednalo pro změnu o dřevo prý nezákonně importované z Madagaskaru.

"Po těchto raziích si lidé začali klást vážné otázky ohledně původu svých nástrojů," prohlásil Dan Ashe, který je vedoucím americké delegace v Bangkoku. "Říkali si: 'jestli moje kytara obsahuje brazilské růžové dřevo... jestli můj houslový smyčec je vyroben z exotického dřeva, nebude mi při cestě do zahraničí odebrán?" Právě houslové smyčce jsou hlavním předmětem obav. Některé z nich mají totiž cenu statisíců dolarů a to poslední, co by jejich majitelé chtěli zažít, je jejich zabavení.

Co je CITES?

Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES) byla podepsána v roce 1973 s cílem zajistit přežití živočichů a rostlin světa prostřednictvím regulace mezinárodního obchodu s ohroženými druhy. V současnosti je chráněno kolem 35.000 druhů.

"Proto jsme přišli s nápadem pasu pro hudební nástroje, který by umožňoval lidem mít jeden dokument pro cestu do více zemí," řekl Ashe, který připomněl, že řada hudebních nástrojů obsahujících součásti z ohrožených přírodních druhů byla vyrobena ještě před vznikem CITES.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!