Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američané navrhují cestovní pasy pro hudební nástroje

Magazín

  16:00
BANGKOK - Cestovní pasy by mohly být v budoucnu vydávány i pro hudební nástroje, které legálně obsahují produkty pocházející z ohrožených přírodních druhů, jako jsou exotické stromy, slonovina či želví krunýře.
Housle stradivárky (ilustrační foto)

Housle stradivárky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

O zavedení takového opatření diskutují tento týden delegáti ekologické konference CITES v Bangkoku. O návrhu předloženém Spojenými státy by mohli hlasovat již v pátek. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP.

Podle předkladatelů návrhu není účelem pronásledovat hudebníky, ale naopak jim usnadnit cestování do zahraničí bez obav, že jim úřady v cizích zemích jejich nástroje zabaví, a bez nutnosti složitého vyřizování povolení k dovozu a k vývozu. Pokud bude návrh na bangkocké konferenci schválen, budou si moci hudebníci opatřit "pas pro hudební nástroje" s tříletou platností.

Ilegální ebenové dřevo

Záležitost získala ve Spojených státech na aktuálnosti v roce 2011, kdy bezpečnostní služby provedly razie v továrnách a kancelářích firmy Gibson Guitar s cílem zkonfiskovat ebenové dřevo, jež výrobce kytar údajně ilegálně dovezl z Indie. Firma Gibson byla terčem podobného zátahu již v roce 2009, kdy se ovšem jednalo pro změnu o dřevo prý nezákonně importované z Madagaskaru.

"Po těchto raziích si lidé začali klást vážné otázky ohledně původu svých nástrojů," prohlásil Dan Ashe, který je vedoucím americké delegace v Bangkoku. "Říkali si: 'jestli moje kytara obsahuje brazilské růžové dřevo... jestli můj houslový smyčec je vyroben z exotického dřeva, nebude mi při cestě do zahraničí odebrán?" Právě houslové smyčce jsou hlavním předmětem obav. Některé z nich mají totiž cenu statisíců dolarů a to poslední, co by jejich majitelé chtěli zažít, je jejich zabavení.

Co je CITES?

Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES) byla podepsána v roce 1973 s cílem zajistit přežití živočichů a rostlin světa prostřednictvím regulace mezinárodního obchodu s ohroženými druhy. V současnosti je chráněno kolem 35.000 druhů.

"Proto jsme přišli s nápadem pasu pro hudební nástroje, který by umožňoval lidem mít jeden dokument pro cestu do více zemí," řekl Ashe, který připomněl, že řada hudebních nástrojů obsahujících součásti z ohrožených přírodních druhů byla vyrobena ještě před vznikem CITES.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat