Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američanka vrátila poštou kus mramoru, který ukradla v Římě

Magazín

  5:56
ŘÍM - Mladá Američanka z Atlanty vrátila muzeu v Římě kus mramoru, který v italské metropoli v roce 2017 ukradla. V dopise Národnímu římskému muzeu, který přiložila do balíčku s artefaktem, se omluvila za mladickou hloupost. Informoval o tom dnes deník Il Messaggero.

Forum Romanum s Kapitolem foto: Lidové noviny

„Cítím se hrozně nejen proto, že jsem tu věc ukradla, ale i proto, že jsem na ni napsala věnování,“ napsala v dopise mladá zlodějka. Na kus mramoru totiž napsala: Samovi s láskou Jess, Řím 2017. „Byla to velká chyba a až teď, jako dospělá, si uvědomuji, jak bezmyšlenkovitý a opovrženíhodný můj čin byl,“ citoval z dopisu deník The Guardian.

Ředitel římského muzea Stéphane Verger deníku Il Messaggero řekl, že mramor pochází původně z Malé Asie a v Římské říši byl velmi používaný. Vrácený kus byl podle Vergera zřejmě ukraden z archeologického parku Forum Romanum. Toto někdejší náměstí bylo v dobách antického Říma centrem tehdejšího veřejného dění.

Balíček podle Vergera přišel z americké Atlanty a artefakt byl velmi dobře zabalen, aby se cestou nepoškodil. „Z tónu dopisu usuzujeme, že jde o mladou ženu,“ řekl ředitel muzea. „Udělalo na mě dojem, že si uvědomila svou chybu,“ dodal.

Jess se možná inspirovala příkladem Kanaďanky Nicole, která minulý měsíc vrátila rovněž poštou dva kusy dlaždic s mozaikou, část amfory a další kus keramiky, který odvezla v roce 2005 z archeologického parku v Pompejích. V dopise nyní šestatřicetiletá Kanaďanka uvedla, že chtěla mít „kus historie“, ale že jí předměty přinesly smůlu. V dopise tvrdila, že právě kvůli nim měla finanční a zdravotní problémy.

Pompeje zasypal sopečný popel při erupci Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu a místo patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Itálii. Řada návštěvníků se tam snaží nelegálně získat suvenýr. Během let se podle deníku The Guardian vrátilo do Pompejí s omluvnými dopisy tolik ukradených artefaktů, že správa památky vytvořila muzeum, kde tyto předměty vystavuje.

„Kdo ví, možná slyšela o té Kanaďance,“ řekl Verger. „V roce 2020 pandemie covidu-19 mnohé lidi přiměla k reflexi a možná i k výčitkám svědomí,“ dodal.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJAŘ (až 48.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat