Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Američtí Santa Clausové chtějí vakcínu proti prasečí chřipce

Američtí Santa Clausové žádají vakcínu proti prasečí chřipce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí Santa Clausové žádají vakcínu proti prasečí chřipce. | foto: ČTK

CONCORD (New Hampshire, USA) Američtí Santa Clausové žádají přednostní právo na vakcínu proti takzvané prasečí chřipce. Zdravotníci vysoké riziko nákazy přiznávají a vyzývají je, aby z preventivních důvodů především nezanedbávali mytí rukou.

Ernest Berger, předseda organizace zvané Santa America, se minulý týden obrátil na poslance státu Alabama s žádostí, aby prosadil zařazení Santa Clausů mezi občany s přednostním právem na očkování proti chřipce A(H1N1), jakými jsou například pracovníci ve zdravotnictví či pečovatelé.

Berger rovněž vyzval představitele Santa Clausů po celé zemi, aby si myli ruce dezinfekčními prostředky. Santa Clausové, kteří jako dobrovolníci navštěvují každoročně nemocné děti, si budou prát své kostýmy každý den místo jednou týdně, jak tomu bylo doposud, a rukavice nechají doma, aby si mohli pravidelně mýt ruce, uvedl Berger.

Santa Claus připravuje soby a sáně ve finském městě Rovaniemi. Santa slíbil dětem, že i přes epidemii prasečí chřipky stihne dárky rozvézt.

Santa Clausové jsou tlustí, proto jsou k nemoci náchylnější
Berger upozornil na to, že mnoho Santa Clausů trpí nadváhou, a může být tudíž k nákaze chřipkou náchylnější. Podle Bergerových odhadů mají nadváhu asi dvě třetiny amerických Santa Clausů a zhruba třetina je přímo děsivě obézních. Mezi lidmi, kteří se nakazili prasečí chřipkou, je také velké procento obézních. Experti soudí, že obezita může být pro infekci virem A (H1N1) jedním z rizikových faktorů, ačkoli jistou roli zřejmě hraje i fakt, že obézní lidé často mívají astma a další nemoci, které je činí zranitelnějšími.

Jiná americká organizace s názvem Sjednocený řád skutečných vousatých Santa Clausů (Amalgamated Order of Real Bearded Santas) uspořádala nedávno o prasečí chřipce seminář. Na své členy mimo jiné apelovala, aby podpořili odolnost svého imunitního systému braním vitaminů.

Nemocné děti Santu neuvidí
Předseda zmíněné organizace Nicholas Trolli vyjádřil naději, že rodiče nebudou Santa Clause zvát k nemocným dětem. "Nepřejeme si, aby nějaké dítě nevidělo Santa Clause, ale nestojí za to... nakazit Santa Clause a tím i ostatní děti," řekl Trolli.

Ve městě Nashua ve státě New Hampshire již byly v okolí největšího nákupního centra, kde Santa Clausové rozdávají dárky, instalovány dezinfekční stanice, kde si kolemjdoucí mohou mýt ruce.

Podle epidemioložky Jodie Dionneové-Odomové je pravidelná dezinfekce rukou pravděpodobně tím nejlepším preventivním prostředkem. Lékařka varovala, že viry na nemytých rukou přežívají dvě až osm hodin.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....