17. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Archeologové našli u Zdi nářků římský amfiteátr s kapacitou 200 diváků

Archeologové u Zdi nářků našli římský amfiteátr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové u Zdi nářků našli římský amfiteátr. | foto: ČTK

Jeruzalém  Archeologové u Zdi nářků objevili malý, částečně dostavěný, zastřešený amfiteátr z druhého století. Zřejmě jde o první podobný nález z římské éry, který byl v Jeruzalémě vykopán. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Amfiteátr, který měl kapacitu pro 200 diváků, archeologové vykopali pod průchodem, jenž vedl k promenádě, kde kdysi stál židovský chrám, který byl zničen Římany v roce 70 našeho letopočtu.

Amfiteátr podle izraelského ministerstva památek zřejmě sloužil k pořádání koncertů a ke konání schůzí, čemuž nasvědčuje zastřešení.

„Je to první vykopávka v Jeruzalémě, která se podobá divadlu,“ řekl Joe Uziel z izraelského ministerstva památek s tím, že je z objevu nadšen. Dodal, že podobné amfiteátry existovaly za Ježíše Krista.

Antický amfiteátr se nachází blízko Chrámové hory, kterou muslimové i židé považují za posvátné místo. V minulosti tam podle židovské tradice stál židovský chrám a podle muslimské odtud vystoupil prorok Mohamed do nebe.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.