Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kolín nevznikl na zelené louce. Archeologové našli středověké důkazy

Magazín

  6:15
KOLÍN - Nálezy podporující teorii o osídlení Kolína už v časném středověku našli acheologové při záchranném výzkumu, který se ve městě provádí kvůli přístavbě domu na Karlově náměstí. Na toto osídlení navázalo osídlení z období výstavby města kolem poloviny 13. století, řekl archeolog Zbyněk Sedláček.

Archeologové na Národní nalezli středověké židovské náhrobky foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Vždycky se uvažovalo o tom, jestli Kolín vznikl na zelené louce jako plánované město nebo jestli tady před tím bylo nějaké osídlení," řekl Sedláček. Při rozšiřování historického domu U zlatého lva tento měsíc archeologové našli nálezy, které podle něj dokazují osídlení města už v časném středověku.

"Podařilo se nám získat dostatek datovacího materiálu, převážně keramiku jako zlomky různých nádob. Ale i to myslím bude spolu s dalšími nálezy dostačující a průkazné k tomu, aby se již s jistotou potvrdilo, že město nevzniklo na zeleném drnu, ale že tady před tím již bylo osídlení," uvedl archeolog. Podle něj je město položeno v optimálním terénu pro osídlení s dostatkem pramenů.

Důkazná keramika

"Vypadá to, že ty stavby, které zde existovaly, když se zakládalo město, byly nějakým způsobem násilně odstraněny, aby ustoupily plánovitě založeném městu," řekl Sedláček. Keramika, kterou v měšťanském domě na Karlově náměstí archeologové našli, se skrývala ve vrstvě hlíny, do které byla vyhloubená studna.

Další záchranný archeologický výzkum na Karlově náměstí v Kolíně začne v příštích dnech při rekonstrukci takzvaného Veigertovského domu. Podle ředitelky středočeského Ústavu archeologické památkové péče Ireny Benkové je pravděpodobné, že zde archeologové najdou další nálezy.

Ty by potom v tomto domě, ze kterého se stane hlavní budova regionálního muzea, byly také vystaveny. "Pokud tady bude něco zajímavého, určitě se to stane součástí expozice, protože Kolín si to zaslouží. Archeologie je v historickém městě vždy zajímavá," řekla.

Autoři: ,