Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kolín nevznikl na zelené louce. Archeologové našli středověké důkazy

Archeologové na Národní nalezli středověké židovské náhrobky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové na Národní nalezli středověké židovské náhrobky | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

KOLÍN Nálezy podporující teorii o osídlení Kolína už v časném středověku našli acheologové při záchranném výzkumu, který se ve městě provádí kvůli přístavbě domu na Karlově náměstí. Na toto osídlení navázalo osídlení z období výstavby města kolem poloviny 13. století, řekl archeolog Zbyněk Sedláček.

"Vždycky se uvažovalo o tom, jestli Kolín vznikl na zelené louce jako plánované město nebo jestli tady před tím bylo nějaké osídlení," řekl Sedláček. Při rozšiřování historického domu U zlatého lva tento měsíc archeologové našli nálezy, které podle něj dokazují osídlení města už v časném středověku.

"Podařilo se nám získat dostatek datovacího materiálu, převážně keramiku jako zlomky různých nádob. Ale i to myslím bude spolu s dalšími nálezy dostačující a průkazné k tomu, aby se již s jistotou potvrdilo, že město nevzniklo na zeleném drnu, ale že tady před tím již bylo osídlení," uvedl archeolog. Podle něj je město položeno v optimálním terénu pro osídlení s dostatkem pramenů.

Důkazná keramika

"Vypadá to, že ty stavby, které zde existovaly, když se zakládalo město, byly nějakým způsobem násilně odstraněny, aby ustoupily plánovitě založeném městu," řekl Sedláček. Keramika, kterou v měšťanském domě na Karlově náměstí archeologové našli, se skrývala ve vrstvě hlíny, do které byla vyhloubená studna.

Další záchranný archeologický výzkum na Karlově náměstí v Kolíně začne v příštích dnech při rekonstrukci takzvaného Veigertovského domu. Podle ředitelky středočeského Ústavu archeologické památkové péče Ireny Benkové je pravděpodobné, že zde archeologové najdou další nálezy.

Ty by potom v tomto domě, ze kterého se stane hlavní budova regionálního muzea, byly také vystaveny. "Pokud tady bude něco zajímavého, určitě se to stane součástí expozice, protože Kolín si to zaslouží. Archeologie je v historickém městě vždy zajímavá," řekla.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...